Advertisement
HABERLER ABONE OL

TSKB, 2017 yılının ilk 6 aylık dönemine ilişkin rakamlarını açıkladı. Konsolide olmayan finansal tablolarına göre banka, 2017 yılının ilk yarısında toplam aktif büyüklüğünü yüzde 7,5 artırarak 25 milyar 794 milyon liraya ulaştırdı.

Bankanın nakdi kredileri ise aynı dönemde yüzde 13 büyüme kaydederek 19 milyar 586 milyon lira oldu. TSKBnin net dönem karı da geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17 artışla 291,3 milyon lira olarak gerçekleşti.

TSKB, ilk 6 ayda özkaynaklarını yüzde 8,6lık yükselişle 3 milyar 182 milyon liraya taşırken, yıllık bazda yüzde 19,1 özkaynak getiri oranı ve yüzde 2,3 aktif getiri oranına da imza attı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSKB Genel Müdürü Suat İnce, banka olarak yılın ilk yarısında güçlü finansal performanslarını sürdürürken öncü uygulamalara imza attıklarını bildirdi.

Yılın ilk yarısının hem ülke, hem de TSKB açısından olumlu gelişmelere sahne olduğunu aktaran İnce, güçlü mali yapıları ve sürdürülebilir bankacılık anlayışlarıyla buluşan 67 yıllık deneyimle, ulusal alanda olduğu kadar uluslararası alanda da bankaya duyulan güveni teyit eden işlere imza attıklarını kaydetti.

İnce, bu yılki 300 milyon dolar tutarındaki sendikasyon kredilerini yüzde 108 gibi başarılı bir yenileme oranıyla gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Sendikasyon kredisiyle öncelikli olarak özel sektör firmalarına dış ticaret finansmanı konusunda çözümler sunmayı planladıklarını aktaran İnce, "Yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirdiğimiz Sermaye Benzeri Sürdürülebilir Tahvil ihracı da uluslararası piyasalarda dört kat talep gördü. Bankamızın uluslararası kaynaklar konusundaki bu performansının, Türkiye ekonomisine ve TSKBye duyulan güveni ifade ettiğine inanıyoruz. Ülkemizin geleceğine inanıyor ve güvenle bakıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

- "İlk 6 ayda imzaladığımız kredi sözleşme tutarı 1,6 milyar dolara ulaştı"

TSKB Genel Müdürü İnce, bu dönemde ülkenin nitelikli kalkınmasına destek vermeye hız kesmeden devam ettiklerini aktardı.

İlk 6 aylık dönem içerisinde imzaladıkları kredi sözleşme tutarının 1,6 milyar dolara ulaştığını, nakdi plasman tutarlarının da 1 milyar dolara yaklaştığını kaydeden İnce, kullandırdıkları yeni kredilerde, yenilenebilir enerji projeleri, organize sanayi bölgelerinin altyapı yatırımları ve yeşil sertifikalı ticari gayrimenkul projelerinin öne çıktığına değindi.

İnce, özellikle bu yılın başında gündemlerine aldıkları ve fırsat eşitliği konusunda duyarlı firmaların yatırımlarına kaynak sağladıkları kadın istihdamı temasının da yatırımcılar nezdinde ilgi gördüğünün altını çizdi.

Bu yılın ilk yarısındaki finansal performanslarının yanında bankacılık sektöründe hayata geçirdikleri ilklerle uluslararası arenada takdir edilmenin de gururunu yaşadıklarını belirten İnce, şunları kaydetti:

"Geçen yıl sürdürülebilirlik adına hayata geçirdiğimiz ilklerden biri olan Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil ihracı 2017de de ödüller almaya devam etti. Thomson Reuters yayını olan International Finance Review Dergisi (IFR) 2016 ödüllerinde Yılın Sürdürülebilir Tahvili Ödülü TSKBnin oldu. Ayrıca Bonds&Loans ödüllerinden en çok ödülle dönen kurumlardan biri olmak bizi çok mutlu etti. Bonds&Loans kapsamında Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil ihracı, sendikasyon ve proje finansmanı alanlarında toplam altı ödüle layık görüldük. Ortadoğu ve Afrikanın önde gelen yayınlarından EMEA Finance tarafından düzenlenen EMEA Finance Ödülleri kapsamında ise biri Yeşil/Sürdürülebilir Tahvil, dördü proje finansmanı olmak üzere toplam 5 ödülün sahibi olduk. Gurur duyduğumuz bu ödüller vesilesiyle, değerli çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum."

AA