Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan Bloomberg HT'ye enflasyonun çift haneye çıkmasının beklendiğini, Aralık ayına kadar çift hanelerdeki seyrinin devam edebileceğini söyledi. Doğan "Burada sürpriz olan gıda fiyatlarıydı. Daha yüksek artış beklentisi vardı...

Enflasyonun baz etkisi nedeniyle çift haneye çıkmasını bekliyorduk. Eylül-Ekim ve Kasım aylarında da enflasyon artış eğiliminde olabilir. %11 seviyeleri test edilebilir ama Aralık'ta yeni bir kur şoku olmazsa yılı %9.5 civarı enflasyonla kapatabiliriz" dedi."ARALIK'A KADAR ÇİFT HANEDE KALIR"

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan manşet enflasyonun Aralık ayına kadar çift hanede kalacağını, Aralık ayında ise baz etkisiyle yeniden tek haneye gerileyeceğini öngördü..

Erkan "Enflasyonda halen beklenen gerilemenin olmaması ve yıl sonuna kadar (Aralık hariç) devam edecek olan çift hanelerdeki seyir, sıkı para politikasının da önümüzdeki aylarda aynen devam ettirilmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır." yorumunu yaptı.