Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Almanya'da bugün yapılan genel seçimin sandık çıkış anketlerine göre, Başbakan Angela Merkel'in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Parti (CDU) seçimde birinci oldu.

Almanya'da yaklaşık 61,5 milyon kişinin sandığa gittiği genel seçimlerde oy kullanma işlemi yerel saat ile 18.00'de sona erdi.

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'nin yayımladığı ilk resmi olmayan sonuçlara göre, CDU ve Bavyera eyaletindeki kardeş parti konumundaki Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) toplamda yüzde 32,9 oranında oy aldı. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise yüzde 20,08'de kaldı.

Koalisyon hükümetinde yer alan CDU/CSU ile SPD 2013'te yapılan son seçimlere kıyasla oy kaybederken, CDU/CSU'nun oylarında ise yüzde 8,6 oranında düşüş görüldü.

SPD yüzde 4,9 oranında oy kaybederek İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en düşük oyu aldı. 4 yıl önce yapılan genel seçimlerde yüzde 5'lik baraja takılan aşırı sağcı popülist Almanya için Alternatif (AfD) ve Hür Demokrat Parti oy oranlarını önemli ölçüde artırarak bu kez meclise girdi.

Sonuçlara göre, AfD yüzde 13,1 ile üçüncü olarak ilk kez mecliste yer alacak.

FDP de yüzde 10,5 ile dördüncü parti olacak ve yeniden meclise girecek.

Yeşiller yüzde 8,9 ile beşinci sırada yer alırken, Sol Parti de yüzde 8,9 oy oranına ulaşarak meclise girmeye hak kazandı.

Buna göre, Almanya Federal Meclisinde milletvekili dağılımı şu şekilde oldu:

CDU ve CSU 218, SPD 138, AfD 87, FDP 70, Yeşiller 59 ve Sol Parti 59.