Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Geçen hafta Fed'in bilanço küçülteceğini açıklaması ve bu yıl bir faiz artışı daha öngörmesiyle 3.54'ün üzerine çıkarak 1 ayın zirvesine yükselen kur yeni haftaya da yükselişle başladı.

Sabah saatlerinde 3.50 seviyelerinden işlem gören kur kademeli yükselişini sürdürdü ve akşam saatlerinde 3.5491'e kadar çıktı.

Bu hafta başta Fed Başkanı Janet Yellen olmak üzere bölgesel Fed Başkanları'nın konuşmaları piyasaların radarında olacak. Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan Fed konuşmacılarının takvimi, Salı günkü Yellen konuşması, beklenen vergi reformu taslağı ve haftanın son iki işlem günündeki ABD verilerinin kurun hareketi açısından önemli olacağını belirtti.

Erkan "Özellikle %%63 olan Fed opsiyon fiyatlaması çerçevesinde Fed konuşmacıları piyasaları faiz artışına hazırlayan konuşmalar yapabilirler. TL ise, Cumartesi günkü tezkere oylaması öncesinde zaman zaman 3,50’nin altına gelen bir görüntü sergilemişken, hafta başlangıcını da aynı şekilde yaptı. Buna karşın jeopolitik riskler TRY üzerinde tehdit oluşturmaya devam ediyor. 3,52’nin aşılması halinde 3,55 ve 3,58 hedefleri canlı olmakla beraber 3,49 altında kalıcı bir seyrin ise gündemin durulmasıyla olabileceğini düşünüyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Kuzey Irak’ta bugünkü 'bağımsızlık' referandumu da piyasaların yakın takibinde olacak.