Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Maliye Bakanı Naci Ağbal İstanbul Finans Zirvesi'nde konuşuyor. Ekonomik göstergelerin son derece cesaret verici olduğunu söyleyen Ağbal "tüketim canlı, ihracatta son derece olumlu gelişmeler var. Turizmde 2016'daki sıkıntıları atlatıyoruz. Yatırımda da 2. çeyrekten itibaren toparlanma var. 2017'de ekonominin %5.5 büyüyeceğini tahmin ediyoruz." dedi.

Özellikle gelişen ülkelere artan sermaye akışı olduğunu belirterek "dış konjonktür bizim lehimize, global ekonomide büyümenin süreceği, finans piyasalarında istikrarın süreceğine dair beklenti var. Gelişen ülkeler de bundan yararlanacak." dedi.

Türkiye'nin yüksek gelirli ülke olma adayı olduğunu belirten Ağbal "ekonomide müthiş bir performans var" dedi. Ağbal OVP'deki kararların enflasyona katkı yapmayan, gelir artırıcı tedbirler olduğunu kaydetti. 

"HERKESİN TEPKİSİNİ SAYGIYLA KARŞILIYORUM"

Vergi artışlarına değinen Bakan "vatandaşımız daha fazla vergi ödeyecek, ama bunları yaparken aslında kamu harcamalarında da önemli kesintilere gidiyoruz. Önümüzdeki 3 yıllık sürede kamu daha az harcayacak, vatandaşa vergi öde derken kamu harcamalarını da aşağı çekeceğiz..Bugün belki bir miktar fazla vergi verecek ama bu ekonomik büyümeyi, refahı getirecek.. Özel iletişim vergisinde vatandaşlar lehine büyük bir vergi indirimi oldu,telefon konuşmalarında daha az vergi ödenecek " dedi.

Bakan finans sektöründe kurumlar vergisindeki artışa dair "finans sektörünün mevcut imkanlara göre böyle bir vergi yükünü sürdürülebilir gördük. Ama bütçe disiplini ekonominin yararına olacak. Vatandaşlarımız bu vergi konusunda hassaslar anlıyorum, biz de açık yüreklilikle ülkenin ihtiyaçlarını söylüyoruz. Tepkiyi saygıyla karşılıyorum" dedi.


"HER SENE ZATEN ARTIYOR"

MTV'nin her sene enflasyon kadar arttığını belirterek "yasal düzenleme yapmasaydık %15 oranında artacaktı. Biz yeni bir tarife ürettik..Örneğin 500 TL için 575 ödeyeceğine 700 TL öde diyoruz...Vatandaşların bu konudaki tepkisine hak veriyorum..Ama MTV ödeme gücü ilkesine uygun olmalı, 2018'ten itibaren araç almak isteyen için daha pahalı araç alanın vergisi de daha yüksek olacak. Bu adalete uygun" dedi.