Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen terör soruşturması kapsamında hakkında "yakalama" kararı verilen eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile ilgili "kırmızı bülten" ve iade talebinde bulunuldu.

Başsavcılık, merkez Bağlar ilçesinde 24 Nisan 2016'da Diyarbakır Esnaf ve Sanaatkarlar Odası Başkanlığı konferans salonunda gerçekleştirilen bir konferansta konuşan Dündar hakkında bir süre önce "terör örgütü propagandası yaptığı" iddiasıyla soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Başsavcılığın talebi üzerine 5. Sulh Ceza Hakimliği, Dündar hakkında "yakalama" kararı çıkarttı.

Karar doğrultusunda yapılan aramada, Dündar'ın yurt içinde kayıtlı adresinde bulunmadığı ve Almanya'da olduğu tespit edildi. Başsavcılık, bunun üzerine Dündar ile ilgili "kırmızı bülten" ve "iade talepnamesi" düzenleyerek, Adalet Bakanlığı Uluslarası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne gönderdi.

Devam eden soruşturmada Dündar, konuşmasında terör örgütü PKK'nın cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini öven, meşru gösteren ve teşvik eden ifadeler kullanmakla suçlanıyor.

ALMANYA, CAN DÜNDAR KARARINI TANIMAYACAĞINI AÇIKLADI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı verilen eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile ilgili kırmızı bülten hakkında Almanya'dan cevap geldi. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schfer, Can Dündar hakkında bir yakalama emrinin Almanya'da mümkün olamayacağını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schfer, haftalık olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Schfer, Dündar hakkında uluslararası bir yakalama emrinin boşuna olacağını düşündüğünü ifade ederek "Bu tür bir yakalama emrinin Almanya'da dikkate alınacağını ve sonucunda da Dündar'ın tutuklanacağını hayal edemiyorum" dedi.

HT