Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch "Küresel Ekonomik Görünüm - Eylül 2017" raporunu yayımladı. Fitch, küresel ekonominin 2010 yılından bu yana en hızlı büyüme yolunda olduğunu belirtti. Kurumun bu yıl için küresel büyüme beklentisi %3.1, gelecek yıl için ise %3.2.

Türkiye beklentilerine de yer verilen raporda mali teşviklerin ve Kredi Garanti Fonu'nun büyüme performansını desteklediği belirtilirerek "Yüksek frekanslı göstergeler güçlü ivmelenmenin 3. çeyrekte de devam ettiğine işaret ediyor. Bu nedenle 2017 büyüme beklentimizi Haziran'daki %4.7'den %5.5'e revize ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin gelecek yıl ve 2019 yılında da %4.1 büyümesinin beklendiği belirtildi. Kurum Türkiye'de enflasyonun bu yıl %9.5, gelecek yıl %8 olmasını bekliyor. Politikas faizinin ise 2017-2019 döneminde %8 olması bekleniyor. 

Türkiye'ye dair "Çift haneli enflasyon nedeniyle Merkez Bankası 2017 boyunca gevşek politikadan kaçınmalı. Gelecek sene enflassyonda beklenen ılımlı düşüş bir nebze gevşeme için alan açabilir. Lira ise küresel finans piyasası koşullarındaki değişimlere kırılgan kalmaya devam ediyor" ifadelerine de yer verildi.