Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, mobilya satışlarının 2017’nin ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 30 arttığını belirterek, "6 milyar dolarlık satış yapılmasını bekliyorduk ancak KDV indirimiyle bu rakam 8 milyar dolara yaklaştı." dedi.

Güleç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 Şubat'ta başlayan ve 30 Eylül'de biten KDV indiriminin sektörü hareketlendirdiğini belirterek, bu indirim konusunda sektörün epeydir talepte bulunduğunu anımsattı.

Yaklaşık 8 ay süren KDV indirimiyle mobilyaların yüzde 10 ucuza geldiğini dile getiren Güleç, bu durumun bir süredir beklemede olan vatandaşı alıma yönlendirdiğini anlattı.

Güleç, bu sürecin referandumun yanı sıra Ramazan ayını ve iki bayramı içerdiğini kaydederek, buna rağmen çok iyi geri dönüşler aldıklarının altını çizdi.

Mobilya satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 30 arttığını dile getiren Güleç, "Ofisten mutfak mobilyasına, hastaneden turizm mobilyasına kadar sektörümüzün yıllık toplam satışı 10 milyar dolara yaklaşıyor. Biz, bu yılın ilk 9 ayı olan Ocak-Eylül döneminde, 6 milyar dolarlık satış yapılmasını bekliyorduk ancak KDV indirimiyle bu rakam 8 milyar dolara yaklaştı." diye konuştu.

Güleç, konuya ilişkin resmi rakamların henüz açıklanmadığını belirterek, federasyon üyesi dernekler ve büyük üreticilerden aldıkları bilgiler ile yaptıkları araştırmalar sonucu bu rakama ulaştıklarını söyledi.

- 30 bin kişiye istihdam sağlandı

Güleç, yılda 10 milyar dolara yaklaşan toplam satışların yüzde 80'ini 9 ayda yaptıklarını ifade etti.

Tüketicilerin beklemede olduğunu, KDV indirimi olmaması halinde harekete geçmeyeceğini dile getiren Güleç, bu seneye kadar 10 milyar dolara yaklaşan yıllık satışların bu rakamı aşabileceğini aktardı.

Güleç, mobilya sektöründe kayıtdışılığın fazla olduğunu anımsatarak, şu ifadeleri kullandı:

"Ancak önce kredi kartına yapılan taksit sayısının artırılması, sonrasında KDV indirimi sektörü kayıt altına girmesini sağladı. İlk 6 ayda sadece banka ve kredi kartlarıyla yapılan mobilya ve dekorasyon harcamaları resmi rakamlara göre rekor kırarak 12 milyar lirayı aşmıştı. Bu rakamın 9 aylık dönemde çok daha yukarda olduğunu tahmin ediyoruz."

Artışla birlikte mobilyanın direkt etkilediği onlarca sektörün de canlandığını kaydeden Güleç, "Aynı zamanda bu süreçte 30 binlik ek istihdam sağlandı." dedi.

Güleç, hem ek istihdam hem de kayıtdışılığın azaltılmasının devlete çok sayıda katkısının olduğunu belirterek, temennilerinin KDV indiriminin en azından yıl sonuna kadar uzaması olduğunu ancak bunun gerçekleşmediğini sözlerine ekledi.

- "En çok kanepe ve tekli oturma grupları satıldı"

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Gürcan, 8 aylık KDV indiriminin sürdüğü dönem boyunca satışlarda yüzde 30'luk artış yaşandığını belirterek, "Daha yüksek oran bekliyorduk ancak özellikle düğün mevsiminin açılmasıyla mart, nisan aylarında yakaladığımız ivme yaz aylarında okulların kapanması ve insanların tatile gitmesi sonucu durdu." dedi.

KDV indiriminin bitmesine bir ay kala, firmaların indirim kampanyalarıyla satışların yeniden arttığını dile getiren Gürcan, indirimin devam etmesini istediklerini, mobilyacıların girdi ürünlerinin büyük kısmını yüzde 8 KDV ile aldıklarını ancak satışları yüzde 18 KDV ile yaptıklarını anlattı.

Gürcan, "İhracatta her sene başarısını daha da arttıran sektörümüzün iç pazarda da hareketli olması, istihdamını artırması için KDV indirimi önemliydi. Ayrıca kayıtdışılığın da azalması sağlandı." diye konuştu.

KDV indirimi sürecinde ürün bazında en çok kanepe, tekli koltuk gibi oturma gruplarının satıldığını dile getiren Gürcan, bu süreçte sektörün istihdamının da arttığına değindi.

Güleç, "Amacımız KDV indirimiyle yakaladığımız ivmeyi, 2023 yılına dair 10 milyar dolarlık ihracata yansıtmak olacaktır. Mobilya sektöründe Türkiye, Çin'den sonra ihracatını en çok artıran ülkedir ve yılı 3 milyar dolarlık ihracatla kapatmak için önümüzde hiçbir engel bulunmamaktadır." diye konuştu.

AA