Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

 Hrant Dink davasında mahkeme ara kararını verdi. 5 sanık hakkında tahliye kararı verildi. Duruşma 4 Aralık’a ertelendi.

Habertürk Haber Merkezi'nden Veli Sarıboğa'nın haberine göre; Tahliye edilen polis memurları; Metin Balta, Ahmet Çetiner, jandarma görevlileri Gazi Günay, Ergün Yorulmaz ve Hüseyin Yılmaz.

Tutuklu 16 sanığın bu hallerinin devamını karar veren mahkeme, bir sonraki duruşmanın 4, 5, 7 ve 8 Aralık'ta yapılmasına hükmetti.

Mahkeme, gelecek celsede dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı eski albay Ali Öz'ün de aralarında bulunduğu tutuklu 5 sanığın savunmasının alınmasını kararlaştırdı.

DURUŞMADA ŞİMŞEK'İN ÇAPRAZ SORGUSU YAPILDI

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, savunmasını tamamlayan dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Şubesi görevlisi Okan Şimşek'in çapraz sorgusu yapıldı.

Çapraz sorgu sırasında Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu'nun, "Coşkun İğci'yi cinayetten sonra cinayetle ilgili jandarmaya verdiği bilgileri kimseye anlatmaması yönünde tehdit edip etmediği" ile ilgili soruya Şimşek, İğci ile Temmuz ve Ağustos 2006 ile 22 Ocak 2007'de 3 görüşmesi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Son görüşmenin yapıldığı 22 Ocak 2007 pazartesidir. Sabah istihbarat toplantısında bu konu gündeme geldi. Şube Müdürümüz Albay Öz, 'Coşkun İğci ile görüşsünler başka bilgi var mı, bize anlattıklarını kimseye anlatmasın' dedi. Biz İğci’nin iş yerine gittik. Bize ilk söylediği şey, 'beni almaya mı geldiniz' oldu. Orada görüşmeyi kabul etmeyince terminal bölgesinde araç içine aldık, oturacak yer yoktu, araçta konuştuk. Veysel Şahin irtibatlı olduğu için o konuştu. 'Başka kimseye anlattın mı?' diye sordu. İğci de bir anda sinirlenip, 'Benim hasmım yok, düşmanım yok, ben size bu bilgileri verdim bunu değerlendirmediniz' diyerek kapıyı çekip çıktı. Biz kendisini tehdit etmedik. Daha sonra onunla yolda karşılaştım ve 'İstanbul’da hakkınızda ifade verdim' dedim. Tehdit edilecek yer orasıydı. Tehdit etseydim tehditin alasını yapardım."

SAVCI 4 SANIĞIN TAHLİYESİNİ TALEP ETMİŞTİ

Şimşek'in çapraz sorgusunun tamamlanmasının ardandan taleplerin alındığı duruşmada görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Yeşilkaya, tutuklu sanıklardan dönemin Samsun Emniyet Müdürlüğü görevlileri Metin Balta ve Ahmet Çetiner ile Trabzon jandarma görevlileri Gazi Günay ve Ergün Yorulmaz'ın tahliyesini talep etmişti.

Hrant Dink'in öldürüldüğü ana ilişkin kamera kayıtlarının çözümü için Adli Tıp Kurumu'na yazılan yazının cevabının henüz mahkemeye ulaşmadığını ve dinlenilmeyen tanıkların olduğuna dikkati çeken savcı Yeşilkaya, bu nedenle diğer tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Cinayet faili Ogün Samast'ın Samsun Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki bayraklı görüntülerinin jandarma tarafından çekildiğine ilişkin haber yapan tutuklu sanıklardan gazeteci Ercan Gün'ün, "bu görüntüler nedeniyle daha önce Bakırköy'de yargılandığını" ifade ettiğini hatırlatan savcı Yeşilkaya, Gün'ün yargılandığı bu dosyanın da istenilmesi gerektiğini söyledi.

TUTUKLU SANIK DURUŞMA SALONUNDA FENALAŞTI

Savcının mütalaasını okuduğu sırada tahliyesi istenen tutuklu sanıklardan Ergün Yorulmaz, fenalık geçirdi. Salondan çıkartılarak adliyedeki adli tıp kurumunda tedavi edilen Yorulmaz, tekrar duruşma salonuna alındı.

Savcının mütalaasının ardından söz alan Yorulmaz'ın avukatı, müvekkilinin kalp hastası olduğunu ve cezaevinde tedavi koşullarının yeterli olmadığını belirterek, Yorulmaz'ın bir kaç kere de cezaevinde bayıldığını söyledi.

HT