Advertisement

Erdoğan: Şehirlerimiz zevksiz binaların saldırısına uğradı

Erdoğan: Şehirlerimiz zevksiz binaların saldırısına uğradı

Şehircilik konusunda uyarılarda bulunan ve bir kez daha yatay mimari öneren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm gayretlerimize rağmen hâlâ önüne geçemediğimiz şekilde tarih ve kültür cellatları kol geziyor" dedi

11 Kasım 2017 Cumartesi, 17:13 Güncelleme: 11 Kasım 2017 Cumartesi, 17:18

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Belediyesi Kültürel Mirası İhya Restorasyon Projeleri Tanıtım Programı'na katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada valilere ve belediye başkanlarına seslenerek "Lütfen şu dikey yapılaşmaya illerimizde, ilçelerimizde müsaade etmeyelim" dedi. Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

"ADETA YARATICIYA MEYDAN OKURCASINA..."

Fatih'te selatin camilerin ara bölgelerindeki yüzlerce mescidi, o malum, tarihi inkar edenler yıktılar. Onlar yıktı biz ise inşa ediyoruz, ihya ediyoruz. O yıkan zihniyet hangi zihniyetti? Malum CHP zihniyetiydi.

Son günlerde medeniyet konusunda, şehir konusunda, kültür konusunda pek çok toplantıya katıldım. Milletimle dertleştim. Bugün burada da bazı hususları ifade etmekte fayda görüyorum. Batı medeniyetinin elde ettiği imkanlarla adeta yaratıcıya meydan okurcasına kar hırsıyla dünyanın bütün güzelliklerine saldırdığı bir dönemden geçiyoruz.

Şehirlerimiz gecekonduların, zevksiz binaların saldırısına uğradı. Başını sokacak evi olmayan insanlara estetikten bahsetmek anlamsız olabilir. Bu dönemde öncelik zorunlu ihtiyaçların karşılanmasıydı. Türkiye bu düzeyi geride bıraktı.

"DAHA FAZLA TAHAMMÜL EDEMEYİZ"

Valilerimiz, belediye başkanlarımızdan rica ediyorum; lütfen şu dikey yapılaşmaya illerimizde, ilçelerimizde müsaade etmeyelim. Bu konuda, bizim mimari anlayışımızda yatay mimari esastır, biz buna odaklanmalıyız. Fevkalade şartların dışında buna odaklanmamız halinde şehirlerimizin çok daha güzel olduğunu, çok daha farklı olduğunu göreceksiniz. Şehirlerimizin çirkin binalarla kirletilmesine daha fazla tahammül edemeyiz. Köylerimizi, yaylalarımızı çirkin yapıların istilasına izin vermemeliyiz.

Sınırlarımızın içinde ve dışında tarihimizi ayağa kaldırma mücadelesini verdik. Dönemimizde yılda ortalama 250 restorasyon projesi hayata geçirildi. 5000 eseri teker teker saymaya kalksam saatler sürer.

"TARİH VE KÜLTÜR CELLATLARI KOL GEZİYOR"

Restorasyon deyince aklımıza içimizi acıtan nice görüntü de geliyor. Ülkemizde tüm gayretlerimize rağmen hâlâ önüne geçemediğimiz şekilde tarih ve kültür cellatları kol geziyor. Güya aslına uygun restore edilen ama üzeri çimento ve kumla kaplanan nice eserler gördük. Asırlık taşları sökülen nice surlari binalar gördük. Her santimi el emeği göz nuru kapıları, pencereleri sökülen nice konaklar, evler gördük.

HTÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.421 0,25
USD/TRY 5,7982 0,02
EUR/TRY 6,5960 0,04
EUR/USD 1,1368 0,01
FAİZ 19,52 0,57
ALTIN/ONS 1.418,00 -0,38
BRENT 65,89 1,29
© haberturk.com
Yukarı