Advertisement
HABERLER ABONE OL

Battalgazi Belediyesinde Doğanşehir ilçesi muhtarlarıyla basına kapalı gerçekleşen toplantıda bir araya gelen Tüfenkci, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

"Sarraf davası kumpas"

ABD'de Rıza Sarraf'ın tanık olarak yer aldığı davanın hukuktan uzak, kumpas davası olduğunu kaydeden Bakan Tüfenkci, şöyle devam etti:

Türkiye'nin yapmış olduğu işlemler hem uluslararası hukuka, hem Türk hukukuna uygun işlemlerdir, bankacılık mevzuatına uygun işlemlerdir. Dolayısıyla bunun üzerinden Türkiye'yi bir sıkıştırma, ekonomik olarak tedirgin etme operasyonuna dönüştürmek veya birileri tarafından yapıldığı gibi siyasi bir çıkarım yapmak doğru değil, yanlış. Netice itibarıyla bizim yapmış olduğumuz bütün işlemler tamamen uluslararası hukuka uygun olarak yapılmış işlemlerdir, Birleşmiş Milletlerin almış olduğu kararlara uygun işlemlerdir. Eğer Rıza Sarraf yanlış yapmışsa, Amerika Rıza Sarraf'ın yanlış yaptığını söylüyorsa kendisi orada gerekli cezayı, yargılamayı yapsın ama bunun faturasını Türkiye'ye kesmenin, yansıtmanın doğru olmadığını bir kez daha ifade etmek istiyorum."

- Dövizdeki artış suni

İş başında olaylara hakim bir siyasi irade ortaya koyan bir hükümet olduğunu belirten Bülent Tüfenkci, bundan dolayı bazı şeyleri öngörebildiklerini ifade etti.

Yaşanan ekonomik gelişmelerle ilgili tedbirlerin Merkez Bankasının olaylara hakimiyetini gösterdiğini anlatan Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Daha önce de biz ifade etmiştik, dolardaki bu artış suni bir artış. Yurt dışında da dolar belli miktarda yükseldi ama baktığımız zaman Türkiye'deki döviz fiyatlarında aşırı bir yükselme olduğunu ifade ettik. Bunun geçici olduğunu ifade ettiğimizde birtakım muhalefet, bunun gerçekçi olmadığını ifade etmişti. Son iki günde Türk Lirası, dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimlerinden birisi oldu. 'Yıl sonuna kadar bu seyir aşağı doğru olacak.' diye ifade edilebilir. İnşallah 2018 yılında da hem büyüme rakamlarımızı tutturacağız, hem de enflasyonu aşağı çekme ve istihdam noktasındaki öngörülerimizi tutturacağız."