Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Ekonomi ve siyaset gündemi - 19 Aralık 2017

1- Cibuti Cumhurbaşkanı Guelleh Türkiye'de

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh'i resmi törenle karşılayacak.

- Baş başa ve heyetler arası görüşmeler ile anlaşmaların imza töreninin ardından Erdoğan ve Guelleh, ortak basın toplantısı düzenleyecek.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Guelleh onuruna resmi akşam yemeği verecek.

- TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Guelleh ile Mecliste bir araya gelecek.

(Ankara/15.30/15.45/16.30/17.30/18.00/TBMM/12.00)

2- Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş'te resmi temaslarına başlayacak.

(Dakka)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Karma Ekonomik Konsey (KEK) toplantısına katılmak üzere gittiği Moldova'da, Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Octavian Calmic, Başbakan Pavel Filip ve Cumhurbaşkanı Igor Dodon ile görüşecek.

(Kişinev)

2- Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gölbaşı Kent Meydanı ve Eğitim Kampüsü Protokolü İmza Töreni'ne ve Birikim Okullarının açılışına katılacak.

(Ankara/11.00/13.00)

3- Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Güven Hastanesinde tedavi gören Hasan Celal Güzel'i ziyaret edecek.

(Ankara/10.00)

4- TBMM Genel Kurulunda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının 2018 yılı bütçeleri ele alınacak.

(TBMM/11.00)

EKONOMİ

1- Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Sabancı Center'da TÜSİAD'ın Türkiye'nin Sanayi'de Dijital Dönüşüm Yetkinliği Konferansı'na katılıyor.

(İstanbul/09.00)

2- TÜİK, 2016 yılı eğitim harcamaları istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

3- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Odaları Konsey Toplantısı, TOBB İkiz Kuleler'de yapılacak.

(Ankara/14.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ürdün Kralı II. Abdullah ile görüşecek.

(Paris)

2- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Suudi Arabistan'ı ziyaret edecek.

(Riyad)

3- ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde buna karşı çıkan tasarıyı veto etmesinin ardından gelişmeler izleniyor.

(Washington/Ramallah/Kudüs/Tel Aviv)

4- IKBY'nin Süleymaniye kentinde kitlesel gösterilere dönüşen hükümet karşıtı eylemler takip ediliyor.

(Bağdat)

5- Yemen'de yaşanan çatışmalar izleniyor.

(Sana)

6- Suriye iç savaşındaki gelişmeler takip ediliyor.

(Şam/İdlib/Hama/Humus/Haseke)

GÜNCEL

1- FETÖ davaları

- FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan yüksek yargı üyelerinin yargılandığı davaya, Yargıtay 9. Ceza Dairesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Akıncı Üssü darbe davasında 486 sanığın yargılanmasına Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsündeki duruşma salonunda devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığının Beştepe Karargahında meydana gelen olaylara ilişkin 244 kişi hakkında açılan davanın görülmesine Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Darbe girişimine ilişkin İstanbul'daki "ana darbe soruşturması" kapsamında haklarında iddianame hazırlanan aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, 6 general ve 17 subayın bulunduğu, 9'u firari 14'ü tutuklu 24 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- Darbe girişiminde Hadımköy General Kani Akman Kışlası ve cezaevinde meydana gelen olaylarda dönemin Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun derdest edilerek cezaevine götürülmesine ilişkin 9'u tutuklu 62 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- Darbe girişimi sırasında AK Parti İstanbul İl Başkanlığının işgal girişimine katıldığı iddia edilen 15 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- FETÖ'nün "mülkiye" yapılanmasına yönelik eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da bulunduğu biri firari 11'i tutuklu 15 eski vali ve kaymakamın yargılanmasına devam edilecek.

(İstanbul/10.30)

- FETÖ'nün aralarında iş adamları, milletvekilleri ve gazetecilerin de bulunduğu 59 kişiyi yasa dışı dinlemesine ilişkin 45 sanığın yargılanmasına başlanacak.

(İstanbul/10.00)

- Şırnak'ta FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili aralarında meslekten ihraç edilen dönemin 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Baysar ve Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan'ın da yer aldığı 23'ü tutuklu 428 sanığın yargılanmasına Adana Bölge Adliye Mahkemesinde devam edilecek.

(Adana/09.30)

AA