Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Banka Kredileri Eğilim Anketi'nde, bankaların 2017'nin son çeyreğinde tüm kredi türleri için uyguladıkları standartları temelde aynı bıraktığı belirtilerek "2018 yılının ilk çeyreği için beklentiler,

taşıt kredilerinde standartların gevşetileceği, diğer kredi türlerinde aynı kalacağı
yönündedir." denildi

TCMB'nin, bankaların 2017'nın son çeyreğine ilişkin değerlendirmeleri ile bu yılın ilk çeyreğine dair beklentilerini içeren Banka Kredileri Eğilim Anketi'nin 2017 4. çeyrek sonuçları yayımlandı.

Ankette, bankaların, 2017 yılının son çeyreğinde tüm kredi türleri için uyguladıkları standartları temelde aynı bıraktığı belirtildi. Bu yılın ilk çeyreği için beklentilerin, taşıt kredilerinde standartların gevşetileceği, diğer kredi türlerinde aynı kalacağı yönünde olduğu ifade edilen ankette, şunlar kaydedildi:

"Anket sonuçları kredi talebi açısından incelendiğinde, işletmelerin kredi talepleri bir önceki çeyreğin aksine artış göstermiştir. Bireysel kredi türlerinden konut ve taşıt kredi talebinde azalış, diğer bireysel kredi talebinde artış görülmektedir. Bankaların fon sağlama imkanlarının gelişimi incelendiğinde, yılın son çeyreğinde yurt içi fonlama koşulları sıkılaşmaya devam ederken, yurt dışı fonlama koşulları sıkılaşma yönüne dönmüştür. 2018 yılı ilk çeyreği için bankaların beklentileri söz konusu eğilimin devam edeceği yönündedir."

AA