Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Jerome Powell bugün daha 'güvercin' tonda konuşur mu? Çoğu analist Fed'in yeni Başkanı'nın ABD Kongresi'nde bu hafta ikinci kez yapacağı konuşmaya odaklandı.

Türkiye saatiyle 18:00'de gerçekleşecek konuşmada Salı gününe benzer tonlama olup olmayacağı izlenecek.

Powell önceki gün "ABD ekonomisinde görünümün güçlendiğini" ifade etmiş, bu durum Fed'in bu sene 3 yerine 4 faiz artışı yapacağı beklentilerini güçlendirmişti.

Piyasanın da tepkisi hızlı olmuş, dolar küresel bazda yükselirken ABD Borsaları düşmüş, hazine tahvillerinin faizi de yükselmişti.

Farklı kurumların analistleri bugünkü konuşmaya yönelik beklentilerini paylaştı;

Hantec Markets Analisti Richard Perry; Powell'ın konuşmasından bu yana piyasanın algısının negatife döndüğünü belirtti. Uzman "Bir anda 3 değil, 4 faiz artışı fiyatlanmaya başladı, bu da küresel piyasaları etkiledi. Powell'ın söylemini yumuşatıp yumuşatmayacağını görmek ilginç olacak" diye konuştu.

"DOLARDA YÜKSELİŞ"

İngiltere'deki CMC Markets'te Şef Analist olan Michael Hewson "Piyasalar salı günkü şahin tonlamanın devam edip etmeyecğeini izleyecek. Eğer bu söylemleri teyit eden yeni açıklamalar gelirse dolarda daha fazla yükseliş ve hisse senedi piyasalarında daha fazla baskı görebiliriz" dedi.

Caxton analisti Alexandra Russell-Oliver, söylemin çok fazla değişmeyeceğini ancak bazı ince detaylar olabileceğini vurguladı.

JFD Brokers'ta üst düzey analist olan Charalambos Pissouros ise Powell'ın açıklamalarında geri adım atmayacağını belirterek "Henüz ikinci konuşmasında 'güvenilmez" olarak nitelenmek Powell'ın isteyeceği en son  şey olur." dedi.