Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(15:40'ta güncellendi)

Küresel hisselerdeki olumlu hava, ABD Başkanı Donald Trump'ın "ticaret savaşı"na ilişkin baskısını artırmasıyla son buldu. Yatırımcılar, bir yandan, daha şahin bir Fed ve Japonya Merkez Bankası'nın parasal teşvikleri ne zaman bırakacağı konusunda endişeli. 

Stoxx Euro 600 Endeksi, Almanya'da DAX göstergesinin 11 ayın en düşük seviyesine iinmesiyle birlikte dördüncü günde de düştü. ABD endeks vadelileri, volatilite göstergeleri yükselirken geriledi. Japonya, Asya piyasalarındaki düşüşün başını çekti. Topix Endeksi, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda'nın parasal genişlemeden çıkış tarihine ilişkin ilk kez açıklamada bulunmasının ardından kayıplarını genişletti. Yen, 2016'dan bu yana en güçlü seviyesine ulaştı. Dolar, Hazine tahvillerindeki yatay seyre rağmen zayıfladı. 

Trump, çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi koyma vaadine yapılan eleştirilere cevap olarak, Cuma günü,  "ticaret savaşları iyidir ve kazanmak kolaydır" açıklamasında bulundu. 

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise, Avrupa'nın Trump'ın gümrük vergisi kararına "sağlam bir şekilde" tepki göstereceğini belirtti. Cboe Volatilite Endeksi, bu hafta yaklaşık yüzde 43 yükseldi. 

Piyasalar

*Stoxx Europe 600 Endeksi, New York saatiyle 06:44'te yüzde 1.6 düştü ve üç haftanın en düşük seviyesine indi.

*S&P 500 endeks vadelileri, yüzde 0.6'lık bir düşüşle iki haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine geriledi. 

*MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.9 düştü.

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.8, Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 16 ve Güney Kore'de Kospi Endeksi, yüzde 1 düştü.

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 0.7 kaybetti.

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, bir haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü yaptı ve yüzde 0.3 geriledi.

*Euro, yüzde 0.4 değer kazandı ve 1.2313 dolara çıktı.

*Yen, dolar karşısında yüzde 0.8 güçlendi ve parite, 105.35'e indi. 

*ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, 1 baz puan düşerek üç haftadan daha fazla bir sürenin en düşük seviyesi olan yüzde 2.80'e indi. 

*Batı Teksas Petrolü (WTI), yüzde 0.3'lük bir düşüşle varil başına 60.79 dolara geriledi.

*Altın, yüzde 0.4 yükseldi ve ons başına 1,322.04 dolardan işlem gördü. 

(15:40'ta güncellendi)