TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Rabobank tarafından 2 Mart tarihinde yazılan raporda, Türk hisselerine gelen satışların Dolar/TL 'de yukarı yönlü bir hareket başlatarak kuru tüm zamanların rekoruna taşıyabileceği kaydedildi.

Diğer riskli varlıklar ile birlikte Türkiye hisselerinin, gelişen piyasalar öncülüğünde gerçekleşen küresel ekonomideki eş zamanlı toparlanmadan yararlanmakta olduğu belirtilerek BIST 100 Endeksi'nin 2016 yılının sonundan bu yana yüzde 69.3'lük etkileyici bir ralli yaptığı bildirildi. 

Bankanın 2017 başından bu yana savunduğu dolar/TL'de aşağı yönlü bir hareket eğilim olduğu yönündeki görüşünde, ülkeye gelen sermaye akışlarının önemli bir unsur olduğu yinelendi, ancak Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin Eylül ayında bozulmaya başlamasıyla bu senaryonun değiştiği kaydedildi.  

Rabobank, Türkiye'den sermaye çıkışlarının hızlanması durumunun dolar/TL'yi yılın bu zamanına dek seyrettiği aralıktan çıkarmak için yeterli olacağı yönünde görüş bildirdi. Bu noktada ilk izlenecek hedefin 14 Aralık'ta gelinen 3.8970 olacağı, bunun sonrasında da tüm zamanların rekoru olan 3.9826 seviyesinin izleneceği belirtildi. 


Advertisement