Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nden (İKMİB) yapılan açıklamaya göre, kimya ihracatı, şubat ayında 2017'nin aynı dönemine kıyasla yüzde 5,51 azalarak 1 milyar 273 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Almanya, şubat ayında en çok ihracat yapılan ülke oldu. Almanya’ya yapılan kimya ihracatı, 2017'nin şubat ayında 64 milyon 904 bin dolar iken, bu yılın aynı döneminde yüzde 21,12 artışla 78 milyon 609 bin dolar olarak gerçekleşti. Sektörün ihracatında Almanya’dan sonra ilk 10'da yer alan diğer ülkeler Belçika, Irak, İspanya, İtalya, ABD, Hollanda, İran, İngiltere ve Rusya olarak belirlendi.

Şubat ayında en fazla ihracatı gerçekleştirilen plastikler ve mamulleri, 461 milyon 374 bin 949 dolarlık ihracatla ilk sırada yer aldı. İkinci sırayı 190 milyon 114 bin 526 dolarlık ihracatla mineral yakıtlar, yağlar ve ürünleri, üçüncü sırayı ise 117 milyon 486 bin 977 dolarla kauçuk, kauçuk eşya ihracatı aldı. İlk 10'da yer alan diğer sektörler ise anorganik kimyasallar, eczacılık ürünleri, sabun ve yıkama müstahzarları, uçucu yağlar, kozmetikler, boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları, organik kimyasallar ve muhtelif kimyasal maddeleri oldu.

Sektörün 2 aylık ihracat performansına bakıldığında, ocak-şubat döneminde kimya sanayi ihracatı yüzde 1,89 artışla 2 milyar 629 milyon dolara ulaştı. Söz konusu dönemde en çok ihracat yapılan ülkeler Almanya, İspanya, Irak, Hollanda, İtalya, Mısır, İran, ABD, Yunanistan ve Fransa olarak sıralandı.

Kimya sektörünün şubat ayı performansını değerlendiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, uzun bir aradan sonra bu ay sektör ihracatında Almanya'nın birinci sıraya yerleştiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Almanya'ya kimya alt sektörlerinden en çok eczacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri ile kauçuk ve kauçuk eşya ürün gruplarını ihraç ediyoruz. Bu ay Almanya ön plana çıkarken, geçen yıl aynı döneme göre değerde yüzde 100'ün üzerinde artış gösteren Belçika, İspanya ve Hollanda ülkeleri de dikkat çekiyor."

AA