Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump'ın çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ticaret savaşları endişesini arttırmasıyla 3.82'ye kadar yükselen kur kritik haftaya da yükselişle başladı.

Dolar/TL erken saatlerde 3.8122 seviyelerinde işlem görürken Şubat ayı enflasyon verisinin tahminleri aşmasıyla 3.82'nin üzerine yükseldi.

Enflasyon, şubat ayında yüzde 0,73 artarken, yıllık bazda yüzde 10,26 oldu. Tüketici fiyatları Kasım ayında %13 ile zirve yapmış, baz etkisi ve kurdaki dengelenmeyle bir miktar gevşemişti. Enflasyon 2018 yılına aylık %1.02, yıllık %10.35 artışla başlamıştı.

MERKEZ BANKALARI VE ABD İSTİHDAMI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Çarşamba günkü faiz kararı da haftanın öne çıkan gelişmeleri arasında. QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı geçen hafta Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede TCMB'nin bir adım atmasını beklemediğini, sıkı duruş söylemini koruyacağını söyledi.

DNG Danışmanlık Kurucusu Fatih Keresteci de Merkez Bankası'ndan bir adım beklemediğini, ancak bildirideki söylemlerin piyasalarda etkili olabileceğini vurguladı.

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı, Cuma günü de ABD'de tarım dışı istihdam ve saatlik ücret verileri takip edilecek.