Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya'da hisseler dalgalandı ve yen, traderların risk iştahı yeniden azalırken değer kazandı. ABD Hazine tahvillerinin faizi, ülkede perakende satışların cansız gerçekleşerek tüketici harcamalarının soğuduğuna ilişkin endişeleri canlandırmasıyla kayıplarını genişletti ve dolar baskı altında kaldı. 

Tokyo ve Sydney'de, hisse senedi göstergeleri düşerken Seoul hisseleri yükseldi ve Hong Kong'dakiler fazla değişmedi. ABD endeks vadelileri, kazançlar ve kayıplar arasında gidip geldi. Bunun öncesinde, S&P 500 Endeksi, 30 günlük ortalamadan yüzde 10'dan daha az bir işlem hacmiyle birlikte üçüncü günde de düştü. 

Beyaz Saray'ın yeni ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Trump'ın güçlü doları destekleyeceğini ve Çin ile ticarette daha sert bir çizgi çekeceğini işaret etti. Hazine tahvili faizleri, Fed'in faiz artışlarını hızlandırmayacağı yönündeki fiyatlamalar ile Şubat ayının başlarında gelmiş olduğu düşük seviyeleri test etti.  

Bir yandan, petrol, ABD'deki yakıt tüketimindeki güçlenmenin OPEC'in rakiplerinden gelecek yeni arzın bu yıl talep büyümesinin önüne geçeceği yönündeki ilk tahminini dengelemesiyle varil başına 61 doların yakınında denge buldu. Bitcoin, 8,000 dolara doğru geriledi. 

Piyasalar

*Topix Endeksi, Tokyo'da saat 14:18'de yüzde 0.2 düştü.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, yüzde 0.1 geriledi. 

*Kospi Endeksi, yüzde 0.2 yükseldi. 

*Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 0.2 kaybetti.

*S&P 500 endeks vadelileri, yatay seyretti.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi, fazla değişmedi.

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.1 düştü.

*Yen, dolar karşısında yüzde 0.5 sıçradı ve parite, 105.80'e indi.

*Euro, yüzde 0.1 yükselerek 1.2382 dolara çıktı.

*ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, 1 baz puandan daha fazla düşerek yüzde 2.80'e indi.

*Batı Teksas Petrolü (WTI), yüzde 0.1 yükseldi ve varil başına 61.04 dolara çıktı.

*Altın, yüzde 0.2'lik bir yükselişle ons başına 1,327.71 dolardan işlem gördü.