Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Ekonomi ve siyaset gündemi - 16 Mart 2018

1- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yakutiye Buz Hokeyi Salonu'nda partisinin Erzurum 6. Olağan İl Kongresi'ne katılacak.

(Erzurum/14.00)

2- Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'nin Afrin ilçesini işgal eden terör örgütü YPG/PKK-DEAŞ'a yönelik Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin gelişmeler izleniyor.

(İdlib/Azez/Afrin)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili tarafından kabul edilecek, Gürcü mevkidaşı Giorgi Gakharia ile görüşecek.

(Tiflis)

2- Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri, okul müdürleri ve okul aile birliği başkanlarıyla bir araya gelecek, Ümraniye Belediyesinin "Geri Dönüşüm Doğaya Vefa" programına katılacak, şehit yakınları, gaziler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle toplantı yapacak.

(İstanbul/09.30-19.30)

3- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, partisinin il başkanlığını ziyaret edecek, Okullar Hayat Bulsun Projesi kapsamında Recep Tayyip Erdoğan İlkokulu'nda fidan dikimi etkinliğinde ve DSİ tesisleri temel atma ile orman mahallelerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtım töreninde bulunacak.

(Aydın/10.30-14.00)

4- TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Joo Sun Park ile görüşecek.

(TBMM/11.00)

EKONOMİ

1- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye Bilişim Sanayi Zirvesi'ne katılacak.

(İstanbul/10.00)

2- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İrlanda Milli Günü'ne iştirak edecek.

(Ankara /19.00)

3- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Rungis Uluslararası Pazarı ziyaret edecek, Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğunda Türk iş insanları ile bir araya gelecek.

(Paris)

4- Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan 11. Kalkınma Planı Ege Bölgesi İstişare Toplantısı'na katılacak.

(Denizli/09.30)

5- Maliye Bakanı Naci Ağbal, valiliği, belediyeyi ziyaret edecek, Vergi Dairesi Başkanları Toplantısı'na iştirak edecek, partisinin il başkanlığına ziyarette bulunacak.

(Malatya/ 09.30-14.30)

6- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kafkasya Üniversiteler Birliğinin 7. Olağan Kongresi ve Fahri Doktora Unvanı Takdim Töreni ile "Ulaşımda Erişimde Türkiye-Tecrübe Kampüste" programına iştirak edecek.

- Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da fahri doktora unvanı takdim törenine katılacak.

(İstanbul/10.00/16.00)

7- TÜİK, ocak ayı ciro, dış ticaret ve sanayi üretim endekslerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

8- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ocak ayına ilişkin kısa vadeli borç istatistikleri ile konut fiyat endeksini yayımlayacak.

(Ankara/10.00/14.30)

9- TOBB, şubat ayında kurulan ve kapanan şirket sayılarını duyuracak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA DİPLOMASİ

1 - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus ve İranlı mevkidaşlarıyla Suriye konulu dışişleri bakanları toplantısı ile Kazakistan Dışişleri Bakanı Kairat Abdrakhmanov'un verdiği öğle yemeğine katılacak.

- Çavuşoğlu, Kazak mevkidaşı ile ikili görüşme yapacak, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kabul edilecek.

(Astana)

GÜNCEL

1- 34. İl Müftüleri İstişare Toplantısı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın oturum başkanlığında Sonuç Bildirgesi'nin okunmasıyla sona erecek.

(Ankara/16.30)

2- FETÖ davaları

- Akıncı Üssü darbe davasında 486 sanığın yargılanmasına Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz kurumları Kampüsü'ndeki duruşma salonunda devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- FETÖ'nün darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin işgali ve burada çıkan olaylarda Prof. Dr. İlhan Varank'ın da aralarında bulunduğu 14 kişinin şehit edilmesine ilişkin tutuklu 52 askerin yargılanması Silivri'de sürecek.

(İstanbul/10.00)

- Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlileri ile ana dava hükümlülerinin de aralarında bulunduğu 9’u tutuklu 10'u firari 85 sanığın yargılanmasına İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.

(İstanbul/11.00)

AA