Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, WSJ'nin Pazartesi günü gerçekleştirilen bir mülakata dayandırdığı haberine göre kademeli faiz artırımlarını desteklediğini belirtti.

Bununla birlikte ekonominin vergi indirimlerine ve artan kamu harcamalarına gelecek yıl nasıl tepki vereceğine ilişkin belirsizliğe dikkat çeken Bostic, bu durumun para politikasını karmaşık hale getirebileceğinin altını çizdi.

Atlanta Fed Başkanı, Fed'in yakında ekonominin tahminlerin üzerinde büyümesiyle karşı karşıya kalabileceğini ve bunun bir miktar daha hızlı faiz artırımına gidebileceğini belirtti.

Vergi indirimlerinin enflasyonist baskı oluşturmadan ekonomik üretkenlik kapasitesini artırarak büyümeyi destekleyebileceğini ifade eden Bostic, federal harcamalarındaki (kamu harcamaları) artışın büyük bir ihtimalle talebi de artıracağını vurguladı.

“2019 yılının görünümüyle ilgili daha fazla belirsizlik var” diyen Bostic, bu yılın ötesinde hem ekonomiyi hem de faizleri tahmin etme konusunda daha fazla ihtimal bulunduğunu söyledi.

Bostic, ekonomide yakın zamanda enflasyon ya da aşırı ısınma görmüyor.