Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Trump'ın İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilme kararıyla ilgili CNN Türk'te değerlendirmelerde bulundu.

Zeybekci, ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmasından neden çekildiğine ilişkin şunları söyledi:

''Ortadoğu coğrafyasında o kadar uzun mesafeden o dengelerin faklı şekilde oluşmasını sağlamak, İsrail yapısını, orada koruma güdüsü diyebiliriz. Veya körfezdeki başka ilişkiler de devasa savaş ekonomisi de var. Silah siparişleri verdiği ortamda onlarında belirli talepleri olmuş olabilir. Ben ekonomi bakanı olarak şuna çok dikkat ederim. Türkiye'nin ekonomik menfaatleri benim için ilk sırada gelir. Diğer alanlar başka arkadaşlarımızı ilgilendirir.''

Zeybekci, ''İranlı turistlerin üzerinde bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Detayları görmek lazım. Ben Amerika'nın yalnız kalma ihtimalini çok yüksek olduğunu görüyorum. İran bizim dost ülkemiz kardeş ülkemiz. Aynı coğrafyadayız. Sonuçta güçlü bir İran, Türkiye'nin de güçlenmesi için kaldıraç etkisi yapar.'' değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan konuya ilişkin, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "ABD'nin nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi, istikrarsızlığa ve yeni çatışmalara sebep olacak bir karardır" ifadelerini kullandı.

Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD'nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Kalın, paylaşımında, "ABD'nin nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi, istikrarsızlığa ve yeni çatışmalara sebep olacak bir karardır. Çok taraflı anlaşma, diğer ülkelerle devam edecektir. Türkiye, nükleer silahların her türüne karşı olan kararlı tutumunu sürdürecektir." ifadelerine yer verdi.