Advertisement

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 10’uncu Büyükelçiler Konferansı'nın açılış konuşmasında yaptığı konuşmada, "‘Bugün Türkiye hemen hemen yarısı Avrupa kıtasında olmak üzere farklı kıtalardan toplam 74 ülkeden uluslararası yatırım alıyor. Daha fazlasını ülkemize çekmek için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Tüm dünyayı ülkemize yatırım yapmaya buradan bir kez daha davet ediyorum. Her türlü kampanya, algı operasyonu, dünyanın içinden geçtiği çetin sınamalara rağmen Türkiye bugün yatırım yapmak için en güvenilir en doğru adreslerden biridir" dedi.

"DAYATMALARI KABUL ETMEYİZ"

Çavuşoğlu ABD ile yaşanan gerilime dair "ABD ile son dönemde arzu etmediğimiz ilişkilere geldik. ABD yönetimi yapıcı olmaktan uzak bir tavır sergiledi. FETÖ konusunda somut bir adım atmadılar, biliyorlar ki 15 Temmuz sürecinin arkasında FETÖ var. Bizden dosyalar istediler, hepsini ilettik. Bu örgütün lideri hayatını çok rahat şekilde Pensilvanya'da sürdürüyor. Bu tavrı kesinlikle kendilerine yakıştıramıyoruz. Bu tavrı sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada sürüdüror. Genel dostluk ilişkilerimize, NATO ilişkilerine sadık kalmalarını bekliyoruz. İç siyasetle ilgili kafa karışıklığını sürdürüyor.

Biz Türkiye olarak ABD ile ilişkileri düzeltmek için siyasi iradeyi ortaya koyduk, üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık. Yapıcı diyalogda ısrarcı olduk, olacağız. Tehditle yada baskıyla herhangi nir netice alamayacağınızı öğrenmeniz gerekiyor dedik, uzlaşı kültüründe bir tarafın baskısı yoktur. Dayatmaları kabul etmemiz mümkün değil." açıklamasını yaptı.

Çavuşoğlu AB tam üyelik hedefinden hiç sapmadıklarını, AB üyeliğinin temel eksenleri olmaya devam edeceğini kaydetti.