Advertisement

Fed'in faiz toplantısı bu akşam gerçekleşecek. Son faiz toplantısından bu yana ülkede istihdam ve büyüme ivmesi güçlü kalırken ücretler ve enflasyon da arttı.

Piyasalar 25 baz puanlık faiz artışını hali hazırda fiyatlamış durumda, ancak Aralık ayında faiz artışı olup olmayacağına dair sinyaller ve yeni ekonomik projeksiyonlar takip edilecek.  

Bunun yanı sıra piyasalar Fed'in;

- Devam eden ticaret savaşlarının etkilerine değinip değinmeyeceğini,
 
- Gelişen piyasalarda son dönemde artan risklere dikkat çekip çekmeyeceği,

- 2019 yılında faiz artış hızının yavaşlayıp yavaşlamayacağı konularındaki açıklamalarını takip edecek.

Faiz kararının ardından Başkan Jerome Powell basın toplantısında konuşacak.
UZMAN GÖRÜŞLERİ  

ING Ekonomistleri yolladıkları bir notta "ABD'de güçlü ekonomi ve artan fiyat baskıları Fed'i çarşamba günü faiz artırması için motive edecek" ifadesine yer verdi.

ING Ekonomisti James Knightley bu toplantıda Fed'den 25 baz puan, Aralık toplantısında da 25 baz puan faiz artışı beklediklerini, 2019 yılında ise toplam 2 faiz artışı olacağını öngördü.

MORGAN STANLEY  

Morgan Stanley ekonomistleri yolladıkları bir notta "bu toplantıda verilecek mesaj; kademeli faiz artışlarının devam edeceği olacak. Yukarı ve aşağı yönlü risklere de dikkat çekilecektir" değerlendirmesini yaptı.

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç Bloomberg HT'ye ABD ekonomisinde özellikle ücret artışlarında sıkıntı görünmediğini, enflasyonun artmaya başladığını belirtti ve "bundan sonra Fed bu patikasına muhtemelen devam edecek gibi görünüyor." ifadesini kullandı.

Bank Of Tokyo-Mitsubishi  Kur Stratejisti Lee Hardman ise Bloomberg HT'ye çok büyük bir sürpriz beklemediğini belirterek "Fed kademeli faiz artışı konusunda sinyal vermeye devam edecektir" diye konuştu.  

Fed'in kararı bu akşam Türkiye saatiyle 21:00'de açıklanacak.