Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

BNY Mellon Döviz Stratejisti Simon Derrick hisse senedi piyasalarındaki satışlarla 1980'lerin sonunda yaşananlar arasında benzerlikler olduğu konusunda uyardı.

Derrick, CNBC'ye verdiği mülakatta 19 Ekim 1987'de yaşanan krize atıfta bulunarak "çok fazla paniğe neden olmak istemem ancak 30 yıl önce dolar, petrol fiyatları ve tahvil faizlerinde yaşananlarla şu an yaşananlar arasında paralellik olduğu söylenebilir" diye konuştu.

19 Ekim 1987'de "Kara Pazartesi" olarak adlandırılan günde ABD'de Dow Jones Borsası sadece bir günde 500 puan veya %22 oranında değer yitirmişti.
ABD - Çin arasındaki artan ticaret savaşlarına dair endişeler geçen hafta önde gelen piyasalarda sert satışlara neden  olmuştu.

ABD'de yükselen tahvil faizleri, İtalya'daki siyasi endişeler ve İngiltere'nin AB'den ayrılmasına dair gerilimler de piyasalarda baskıya neden olmuştu.

Derrick bu olayların 1987'de yaşananlarla benzer olmadığını ancak farklı durumların bir araya gelmesinin riskten kaçışa neden  olabileceğin ve piyasaların bu hafta daha da kötüleşebnileceğini vurguladı. Uzman "Bu hafta piyasalar daha kötüleşebilir mi? Evet" ifadesini kullandı.