Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Orada olmamızın tek nedeni DEAŞ'tı ve DEAŞ'ı yendik" dedi 

Trump daha önce Nisan ayında, ABD askerlerini Suriye'den çekmeyi planladığını söylemiş ve bunun için 6 aylık süre belirlemişti. Trump, seçim döneminde Suriye'den çekilmeyi vaat etmişti.

WSJ'nin "konuyla ilgili kişilere" dayandırdığı haberine göre ABD ordusu, Suriye'nin kuzeyinden tümüyle çekilmeye hazırlanıyor.

Haberde, bu adımın, ABD'nin Orta Doğu stratejisini karışıklığa sürükleyeceği ve DEAŞ ile mücadelesiyle ilgili şüphe uyandıracağı değerlendirmesi yapıldı.

ABD halihazırda Suriye'nin kuzeyinde, terör örgütü YPG/PKK'nın işgalindeki alanda 15 askeri üsse sahip. Deyrizor ve Haseke'de üç üssün inşası ise sürüyor.

Wall Street Journal'in haberinde, bu adımın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Donald Trump ile geçen hafta yaptığı telefon konuşmasında, "ABD'nin ortağı YPG/PKK'yı operasyonla tehdit etmesi" üzerine geldiği değerlendirmesi yapıldı.

NYT: PENTAGON ÇEKİLMEYE KARŞI

New York Times'ta yer alan habere göre,  ABD Savunma Bakanı Jim Mattis olmak üzere Pentagon yetkililerin Trump'ı kararından vazgeçirmeyi denedi.

Son günlerde Mattis ve Trump arasında yapılan görüşmelerde, Mattis'in böyle bir dış politika değişikliğinin Suriye'yi İran ve Rusya etkisine teslim etmek anlamına geldiğini söylediği bildirildi.

Pentagon yetkilileri ayrıca, Suriye'deki Amerikan destekli güçleri terk etmenin ABD'nin gelecekte yerel güçlerle yapacağı işbirliklerine zarar verebileceğine dikkat çekti.

haberturk.com