Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İngiltere'nin uzun vadeli yabancı para cinsinden ve yerel para cinsinden “AA” olan kredi notunu negatif izlemeye (RWN) aldığını açıkladı.

Fitch tarafından Perşembe günü erken saatte yayınlanan açıklamada Brexit sürecinde artan belirsizliğe ve artan “anlaşmasız Brexit” riskine dikkat çekildi.

Avrupa Birliği'nden (AB) anlaşmasız bir şekilde ayrılmanın İngiltere'nin ekonomik ve ticari gücünü -en azından kısa vadede- önemli ölçüde olumsuz etkileyeceğini düşünen kredi derecelendirme kuruluşu, hükümet tarafından ya da iki veya çok taraflı önlemlerle azaltılabilecek bu olumsuz etkilerin ne boyutta olacağının da belirsiz olduğunu ifade etti. Fitch, anlaşmasız Brexit ihtimalinin arttığını düşünüyor.

Fitch Ratings'in İngiltere ülke notu için planladığı bir sonraki değerlendirme tarihi 26 Nisan 2019. Kurum, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkış sürecine ilişkin gelişmelerle birlikte bu yılın ilk yarısında negatif izlemeyi çözüme kavuşturmaya çalışacağını belirtti.