Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

 Şimdiye kadar İngiliz ve Fransız ortak girişimi Eurostar aracılığıyla Londra-Paris-Brüksel seferlerinin yapılması ardından, Alman demiryolu şirketi Deutsche Bahn aynı tüneli kullanarak yeni seferler başlatacak.

Deutsche Bahn, 2013'ten itibaren Londra, Frankfurt ve Amsterdam arasında sefer düzenleyecek. İlk aşamada günde üç defa yapılacak seferlerin daha sonra Brüksel, Köln ve Rotterdam'a uzatılması planlanıyor.  Deutsche Bahn'ın seferlere başlaması için güvenlik testlerini geçerek onay alması gerekiyor.

Alman demiryolu şirketinin girişimini değerlendiren Manş Tüneli'nin işletmecisi Eurotunnel yetkilileri, yeni şirket gelmesine karşılık tünelin halen yüzde 50 kapasiteyle kullanıldığını ifade etti.

Sefer planı çerçevesinde Londra'dan kalkacak hızlı tren ilk olarak Brüksel'e gidecek. Orada trenin bir bölümü Rotterdam üzerinden Hollanda'nın başkenti Amsterdam'a, diğer bölümü ise Köln üzerinden Frankfurt'a gidecek. İki kıta arasında kullanılacak hızlı trenlerin saatteki hızı 320 kilometreye ulaşırken, bu seferlerin artması Avrupa kıtası genelinde havayolu-demiryolu rekabetini artıracak görünüyor.