Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

İSTANBUL (A.A) - 22.10.2010 - Yapı ve Kredi Bankası'nın, KOBİ'lerin finansmana erişiminin desteklenmesi amacıyla kurulan Büyüyen Anadolu'ya Kredi Kolaylıkları (BAKK) projesinde aracı bankalardan bir tanesi olduğu belirtilerek, Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ve Avrupa Yatırım Fonu (EIF) ortaklığı ile 50 milyon avroluk anlaşmaya imza atan Yapı Kredi'nin, KOBİ ve mikro işletmeler için kredi sağlayacağı bildirildi.

Yapı Kredi'den yapılan açıklamada, program genelinde 250 milyon avroluk kısmı EIB, 30 milyon avroluk kısmı ise EIF tarafından garanti altına alınan kredinin Yapı Kredi'nin de içinde bulunduğu aracı bankalar ile toplam 500 milyon avroluk bir finansman hacmi oluşturmasının hedeflendiği kaydedildi.

Kastamonu, Samsun, Kayseri, Kahramanmaraş, Kars, Van'ın da aralarında bulunduğu 43 şehri kapsayan BAKK projesinin, bu illerin krediden yararlanma oranını yükseltmeyi amaçladığı vurgulandı.

Yapı ve Kredi Bankası Murahhas Azası ve Genel Müdürü Faik Açıkalın, Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Yatırım Fonu ile imzalanan anlaşma kapsamında KOBİ'lerin farklı finansman ihtiyaçlarını karşılayarak onlara her zamanki gibi destek olmayı amaçladıklarını bildirdi.

Faik Açıkalın, krediye ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye ekonomisinin gelişiminde önemli rol oynayacağına inandıkları kredi anlaşmasında yer almaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Açıkalın, şunları söyledi:

''Büyüyen Anadolu'ya Kredi Kolaylıkları projesi, sadece 43 ilin değil bu illerin yer aldığı bölgelerin gelişimi için de son derece önemli. Yapı Kredi olarak, gerek üretimin, gerek istihdamın artırılmasında, gerekse Ar-Ge, yenilikçilik ve rekabette ülkemizin en büyük potansiyelinin KOBİ'ler olduğuna inanıyoruz. Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Yatırım Fonu ile imzaladığımız bu anlaşma kapsamında KOBİ'lerimizin farklı finansman ihtiyaçlarını karşılayarak onlara her zamanki gibi destek olmayı amaçlıyoruz.''