Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

TRABZON (A.A) - 27.10.2010 - Avea Kurumsal İletişim Direktörü Füsun Feridun, Türkiye'de bir kişinin ayda ortalama 209,3 dakika telefonla görüştüğünü ve bu oranla Türkiye'nin Avrupa'da en çok konuşan ülke sıralamasında 3. sırada yer aldığını söyledi.

Avea'nın yeni uygulamaya başlattığı her ilde 'Yerel basınla buluşma' toplantısının ilki Trabzon'da gerçekleştirildi. Zorlu Grand Otel'de düzenlenen basın toplantısına Avea Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz, Avea Kurumsal İletişim Direktörü Füsun Feridun ve şirket yetkilileri katıldı.

Kurum olarak her ilde bir toplantı düzenleme uygulamasına geçtiklerini belirten Feridun, ''Bu toplantıların da ilkini Trabzon'da gerçekleştiriyoruz. Toplantılardaki amacımız Avea ile yerel basını buluşturmaktır. Ayda bir olarak düzenleyeceğimiz her ildeki toplantıya farklı bir genel müdür yardımcısı katılacaktır'' dedi.

GSM sektörü ile ilgili genel değerlendirmelerde bulunan Feridun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Türkiye'de aylık olarak kişi başına konuşma süresi 209,3 dakikadır. Yani bir kişi ayın 3,5 saatini telefon görüşmelerine ayırıyor. Türkiye aylık konuşma süresi bakımından Avrupa ülkeleri arasında 3. sırada yer alıyor. Avrupa'da telefonla en çok konuşan ülkeler sıralamasında 249 dakika ile Fransa, 231 dakika ile İrlanda, 209,3 dakika ile Türkiye yer alıyor. Türk halkı yılda 132 milyar dakika konuşurken, bu görüşmelerin yüzde 82'sini de cep telefonlarıyla gerçekleştiriyor.''

Türkiye'nin en genç ve dinamik operatörü olduklarını ve Avea kullanıcılarının yüzde 46'sını 15-34 yaş grubu oluşturduğunu vurgulayan Feridun, ''Özellikle son dönemde şebeke alanında yaptığımız yatırımlarla Türkiye nüfusunun yüzde 96,6'sına ulaşıyoruz. 2010 yılı üçüncü çeyrek itibariyle 11,5 milyon aboneye ulaştık. Ayrıca şunu belirtmek istiyorum,. Türkiye'de GSM sektöründe Ar-Ge sertifikasına sahip ilk ve tek operatör olmanın gururunu yaşıyoruz'' diye konuştu

Avea Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz ise Karadeniz Bölgesi 2010 yatırım planında Trabzon'un ilk sırada yer aldığını ifade ederek, ''Trabzon'a Avea Dağıtım Merkezi kurma çalışmaları sürüyor. Trabzon'da kurulacak olan merkezde yaklaşık 30 kişi çalışacak ve bu merkezden 18 ilde bulunan yaklaşık 300 bayiye hizmet götürülecektir'' dedi.

Trabzon'da Avea şebekesi üzerinden günde ortalama olarak 858 bin çağrı yapıldığını ve bu çağrıların şebekeye başarılı bağlanma oranının yüzde 99,57 olduğunu dile getiren Yılmaz, Trabzon'da günde ortalama olarak 24 bin saat konuşma trafiğinin yaşandığını kaydetti.