Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ANTALYA (A.A) - 27.10.2010 - Uluslararası Pamuk Konseyi Türkiye Temsilcisi Marsha Powell, dünya pamuk fiyatlarında artışın süreceğini, yakın gelecekte pamuk fiyatlarında düşüş beklemediklerini bildirdi.

Cotton Council International (CCI) tarafından düzenlenen ve Türkiye'nin tekstil sektöründeki en önemli firma temsilcileri ile Kuzey Afrika ülkelerinden gelen alıcıların buluştuğu ''Cotton USA Akdeniz Tedarik Forumu'' Antalya'da başladı.

CCI Türkiye Temsilcisi Marsha Powell toplantı sonrası yaptığı açıklamada, dünyada pamuk fiyatlarının giderek yükseldiğini, ancak Türk tekstil sektörünün fiyatların yükseleceğini öngörerek erken davrandığını ve ihtiyacının yüzde 50'sini şimdiden aldığını söyledi. Dünya pamuk piyasasında şu anda çok fazla tüketim olduğunu belirten Powell, şunları kaydetti:

''Pamuk tüketiminin artmasının yanı sıra, üretim de bir miktar düştü. Bu nedenle de fiyatlarda rekor seviyede artış görüyoruz. Fiyatları spekülatörler de olumsuz etkiliyor. Spekülatörler de pamuğa yatırım yapıyor. Bu da doğal olarak fiyatları etkiliyor.''

Powell, Türk tekstil sektörünün dünya pamuk sektörünü yakından takip edip, fiyatların yükselme eğilimini öngördüğünü, bu nedenle ithal ettiği pamuğun yarısını erkenden satın aldığını vurguladı. Powell ''Türkiye'deki iplikçiler gerçekten çok iyi ve akıllı satın alıcılar. Türkiye pamuğun yüzde 60'ını ithal ediyor. Türkiye tekstil sektörü bu yıl hasat mevsiminin ilk iki ayında ihtiyacının neredeyse yüzde 50'sini satın aldı. O zaman da fiyat yüksekti ama Türk tekstilcileri çok erken davrandı'' dedi.

Pamuk fiyatlarındaki yükselişin devam edip etmeyeceği şeklinde yöneltilen soruya Powell, ''Zor bir soru... Genel olarak şu an dünyadaki pamuk tüketimi ve pamuk üretim miktarlarını biliyoruz. Yakın gelecekte pamuk fiyatlarında düşüş ihtimali düşük'' dedi.-YIYANG TRADING LLC BAŞKANI JERRY MARSHALL-Dünyanın önemli pamuk tedarik şirketi durumunda olduğu belirtilen Yiyang Trading LLC Başkanı Jerry Marshall da, pamuk fiyatlarındaki artışın giysi fiyatlarının yükselmesine yol açacağını söyledi. Pamuk ve giysi fiyatlarındaki artışın perakendeci ve markalar için bir baskı oluşturacağını anlatan Marshall şöyle konuştu:

''Pamuk fiyatlarındaki artış giysi fiyatlarına da yansıyacak. Dünyada pamuk fiyatlarının yükselmesi, ekonomik kriz çıkışındaki talebin çok yüksek olması, üretimin çok yüksek olmasından kaynaklanıyor. Pamuk fiyatları şu anda çok çok yüksek. Ama belli bir süre daha fiyatların yüksek seyredeceğini düşünüyoruz. Pamuk fiyat artışlarının 2012 yılına kadar devam etmesini bekliyoruz. 2012 yılından sonraki döneme ilişkin tahmin yapmakta zorlanıyoruz.''

Marshall, Türkiye'de özellikle iplik üreticilerinin, aktif ve agresif bir şekilde alım yaptığını söyledi. Marshall, sözlerini şöyle tamamladı:

''Türk tekstilcileri pamuk fiyatlarındaki artışından dolayı erken pozisyon aldılar. Bundan dolayı Türk tekstili avantajlı durumda. Türkiye'nin pamuk ithalatı 1 milyar doların da üzerine çıkacak. Çünkü pamuk fiyatları arttı. Diğer ülkelerle kıyasladığımızda en azından diğer ülkelerdeki üreticilerden daha avantajlı.''