Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

ŞANGHAY (A.A) – 28.10.2010 - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) düzenlediği "Çin'e en yakın Avrupa Ülkesi Türkiye" forumu kapsamında Türk ve Çinli işadamları Şanghay'da bir araya geldi.

Çinli işadamlarının Türkiye'de yapabileceği yatırımların tartışıldığı forumda iki ülkenin ticari ilişkilerinin gelişimi de masaya yatırıldı.

Forumda konuşan Şanghay Başkonsolosu Murat Ülkü, Türkiye'nin küresel mali krizde kredi notu artan nadir ülkelerden olduğunu belirterek, Çin için büyük bir pazar olduğuna işaret etti.

Türkiye'nin Çinli yatırımcılar için doğru bir yatırım alanı olduğunu vurgulayan Ülkü, Çin Başbakanı Vın Ciaobo'nun Türkiye ziyaretinin ardından ilişkilerin stratejik düzeye taşındığını hatırlattı.

Ülkü, yapılan anlaşmaların ardından anlaşmaların içinin doldurulmasına iş çevrelerinin büyük katkısı olacağını ifade ederek, Çin'in son dönemde önemli bir yatırımcı, Türkiye'nin de büyük bir yatırım merkezi olduğunu belirtti.

TÜSİAD International Yönetim Kurulu Üyesi ve başkan yardımcısı Aykut Eken de, Şanghay'ın Çin'in ekonomik açıdan kalbi olduğunu vurgulayarak, karşılıklı yapılan bu ziyaretlerin ekonomik ilişkilerin artırılmasına büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

Şanghay Sanayi ve Ticaret Federasyonu Başkan Yardımcsı Lü Şaoşin de, Türkiye'nin gelişmekte olan bir ülke olduğunun altını çizerek, Çinli işadamlarının Türkiye'de yatırım yapmak için bir çok imkan bulabileceğini söyledi.

Çinli işadamlarının Türkiye'yi ziyaret ederek daha iyi tanımalarını öneren Lü, bu tür iş gezilerinin ikili ilişkilere büyük katkı sağlayacağını anlattı.

Otomotiv ve makine sektöründeki yeni olanaklarının tartışıldığı forumda, Türkiye'deki turizm sektörü başta olmak üzere diğer sektörlerde yapılabilecek yatırımlar da ele alındı.

TÜSİAD, forum kapsamında Pekin ve Çin'in yeni Hong Kong'u olarak da adlandırılan Çongçing şehirlerinde de Çinli işadamlarına Türkiye'deki yatırım olanaklarını anlattı.