Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ANKARA (A.A) - 12.11.2010 - Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı sonuçlarına ilişkin olarak, ''350 kişinin 120'de 120 net yaptığı sınavda, bugün tek adayın bile 120 net yapmaması kopyanın büyüklüğünü göstermektedir'' dedi.

Koncuk, sendika genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, KPSS'ye ilişkin olarak iddiaların 15 Ağustos tarihinde gündeme geldiğini ve henüz cevap bulunamadığını söyledi.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın ''KPSS eğitim bilimleri ikinci sınav sonuçlarının kopya iddialarını güçlendirdiği'' şeklindeki açıklamasını hatırlatan Özcan, kopya çekildiğinin zaten apaçık ortada olduğunu öne sürdü.

Koncuk, şunları kaydetti:

''Bu sınav sonuçlarının, bu kopya olayına katılımın ne derece büyük olduğunu göstermesi açısından, irdelenmesi, değerlendirilmesi gerekmektedir. Bir önceki sınava 15 bin kişi girmiyor, bu sınava girmeyenlerin sayısı 60 bin. Bir önceki sınavda 115 ve üzeri net yapanların sayısı 4 bin 200 iken bu sınavda 100 ve üzerinde net yapanların sayısı sadece 2 bin 718. 100 ve üzerinde net yapan sayısı daha önceki sınavda 8 bin civarındaydı. Yani yüzde 75'lik bir azalma olması enteresan bir durumdur. Sınavdaki kopya olayının boyutlarını göstermek açısından son derece önemlidir. 350 kişinin 120'de 120 net yaptığı sınavda, bugün tek adayın bile 120/ net yapmaması kopyanın büyüklüğünü göstermektedir. Savcılık eski istatistiklerle yenilerini karşılaştırmalı, şüpheli olanlar tespit edilmeli. Savcılık bugüne kadar elde ettiği tespitleri kamuoyu ile paylaşmalıdır. Bu kişilere öğretmenliğe başvuru hakkı verilmemelidir.''-''UCU KİME VEYA KİMLERE DAYANIRSA DAYANSIN TESPİT EDİLMELİ''-KPSS adaylarının bazılarının soruşturmadan bir şey çıkmayacağına ve bir takım kişilerin korunduğuna inandığını öne süren Koncuk, yetkililerin bu konuda açıklama yaparak kamu vicdanını rahatlatması, sorumluların bulunup cezalandırılacağını açıklaması gerektiğini söyledi.

Genel kültür ve genel yetenek sınavlarında da kopya çekildiğinin açık olduğunu iddia eden Koncuk, sınav sonuçlarının genel yetenek ve genel kültür testleri bakımından da değerlendirilmesinin ve tespit edilen kişilere KPSS 3 puan türü ile memur kadrolarına başvuru hakkı verilmemesini istedi.

TBMM'de KPSS araştırma komisyonu kurulması gerektiğini savunan Koncuk, öğretmen ve memur ataması yapılsa bile kopyaya karışanların tespit edilmesi halinde atamaların iptal edileceği, ödenen maaş ve ücretlerin yasal faiziyle geri alınacağını ilişkin bir açıklama yapılması gerektiğini söyledi.

Koncuk, ''Binlerce kişinin katıldığı 2010 KPSS sınavında soruları sızdıranlar ve dağıtanlar, ucu kime veya kimlere dayanırsa dayansın tespit edilmeli. Ana aktörler bakımından TCK'da en ağır cezalar getirilmelidir'' dedi.

Koncuk, öğretmen olarak atama bekleyen 374 bin gencin sıkıntılarını hafifletmek ve öğretmen açığını da azaltmak için 70 bin boş öğretmen kadrosunun bu atama döneminde kullanılmasını da istedi.

Koncuk, ''Önceki sınavda 120'de 120 yapan adayların bu sınavdaki sonuçlarına bakabildiniz mi?'' şeklindeki soru üzerine, ÖSYM Başkanlığının TC kimlik numarasının yanında her adayın şifre ile sonuçları öğrenebilmesi yönünde bir düzenleme yaptığını söyledi. Bu nedenle ellerindeki kimlik numaralarından 120'de 120 net yapanların kaç puan aldıklarını öğrenemediklerini ifade eden Koncuk, ''Bunu da manidar buluyoruz. Neyi gizliyoruz? ÖSYM'nin sayfasında da son derece kısıtlı bilgiler verilmiş. Bunu da anlamlı buluyoruz. Şeffaf olmaması bakımından ÖSYM'nin başına bir sürü iş geldi. ÖSYM'nin hala bundan bir ders çıkarmadığını anlıyorum. Neden gizliyoruz, kimleri gizliyoruz?'' diye konuştu.