Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

BURSA (A.A) - 25.11.2010 - Otomotivin merkezi olarak nitelendirilen Bursa'da kurulu Güleryüz Otomotiv A.Ş, dünya otomotiv sektörünün önde gelen kuruluşlarından Daimler AG otobüs grubu EVOBUS-Viyana ile birlikte geliştirdiği proje kapsamında Mercedes-Benz şaseli, ''Güleryüz Cobra GL9'' serisi lüks tip otobüs üretimine başladı.

Sadece ihraç pazarlar için üretilen otobüsler, Daimler A.G'nin otobüs bölümünün Avrupa satış-servis yapılanmasını yürüten Evobus organizasyonunda, Mercedes-Benz bayileri tarafından Avrupa ve Türk cumhuriyetlerine pazarlanıyor.

Turizm sektörü ve şehirlerarası ulaşımda konforlu ve ekonomik bir çözüm getirdiği belirtilen ''Cobra GL9'', 35 1 yolcu ve 6 metreküp bagaj kapasitesine sahip.

''Güleryüz Cobra GL9'' modelinin proje süreciyle ilgili AA muhabirine değerlendirmede bulunan Güleryüz Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Keskin, az sürede çok iş başardıklarını söyledi.

Evobus-Viyana grubu ile ilk temasların 2009 yılının şubat ayında başladığını ifade eden Keskin, Evobus yetkililerinin, Güleryüz'ün yaklaşık 2 yıl önce hizmete geçen yeni üretim tesislerini ziyaret ederek firmalarının imalat kapasitelerini, proses ve kalitelerini incelediğini vurguladı.

Keskin, 2009 yılı sonlarında Almanya'dan bu üretim projesine onay geldikten sonra prototip araç çalışmalarına başladıklarını dile getirerek, yoğun teknik çalışmalar ve işbirliği neticesinde ise 8 ay gibi kısa bir sürede prototip Mercedes şaseli GL9 serisi lüks tip otobüs üretimini gerçekleştirdiklerini, bu süre içinde tüm test ve homoglasyon belgelendirme sürecininde tamamlandığını ve aracın satışa hazır olduğunu bildirdi.-İLK TANITIM MACARİSTAN'DA YAPILDI-Keskin, otobüsün ilk tanıtımının geçtiğimiz günlerde Macaristan'da yapıldığını, ardından Bulgaristan, Makedonya, Bosna Hersek ve Hırvatistan'daki Mercedes-Benz bayi ve müşterilerinin beğenisine sunulduğunu anlattı.

Aracın Evobus müşterileri tarafından beğenilmesinin firmalarını olumlu yönde motive ettiğine değinen Keskin, otobüsün sırasıyla tüm güney doğu Avrupa ülkelerinde Evobus organizasyonu tanıtımının devam ettiğini söyledi.

Güleryüz ismi ile Mercedes-Benz yıldızının bir arada yer almasının önemli olduğuna dikkati çeken Keskin, ''Firmamızın imalat kalitesi, teknoloji takibi ve üretim prosesleri bakımından geldiği nokta gurur vericidir'' dedi.

Keskin, 8 ay gibi kısa süre içinde üretilen araçlarının, Daimler AG'nin 4 aşamalı tüm teknik analiz ve kontrollerinden başarıyla geçtiğini, Mercedes-Benz yıldızını taşımaya resmi olarak hak kazandığını bildirdi.-MERCEDES ŞASESİ İSPANYA'DAN ÜRETİMİ BURSA'DAN-Keskin, Daimler A.G'nin İspanya'da Mercedes-Benz fabrikasında üretilen şaselerin deniz yolu ile Gemlik Limanı'na gönderildiğini belirterek, yaklaşık 6 hafta süren üretim surecinden sonra, otobüslerin Evobus ve Mercedes Benz bayilerine ihracatını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Evobus-Slovenya bayisinin ilk 10 adet siparişinin ardından Hırvatistan, Sırbistan, Bosna Hersek ve Bulgaristan'dan gelen siparişlerin Evobus tarafından Güleryüz'e iletildiğini belirten Keskin, özellikle daha tanıtımı yapılmadan müşterilerden sipariş alınmasının, aracın ne kadar başarılı ve güvenilir olduğunu gösterdiğini söyledi.

Keskin, aracın, satış ve satış sonrası hizmetlerinin Daimler servisleri tarafından yapılacak olmasının, müşteri tarafından büyük avantaj olduğuna işaret etti.-OTOBÜSÜN TEKNİK ÖZELLİKLERİ-Otobüs, Mercedes-Benz OM 926 LA serisi 7,2 litre hacimli, 285 Hp Euro 5 emisyonlu dizel motorlu, G-86-6 mekanik tip şanzımanlı. Mercedes aks ve diğer kompanentlerden oluşan komple şase üzerine, Güleryüz tarafından üretilen karoseri 9,40 metre uzunluğunda, 35 1 yolcu koltuklu ve 6 metreküp bagaj kapasitesine sahip.

GL9 serisi otobüste, klima, webasto, buzdolabı ve lüks tip koltuklar standart ekipman olarak sunuluyor.