Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

İSTANBUL (A.A) - 01.12.2010 - Avea ve Microsoft Türkiye, KOBİ'lerin bilişim teknolojilerinden daha fazla yararlanmalarını sağlayacak yeni bir projeye imza attı.

Avea–Microsoft Türkiye işbirliğinde geliştirilen projede Microsoft Hosted E-Mail servisi ile müşteriler, gerek web gerekse mobil üzerinden mail hizmetine, Exchange ve Outlook'un yanı sıra önümüzdeki dönemde kullanıma sunulacak olan birleşik iletişim çözümü ''Office Communicator'' ile çalışma platformu ''Sharepoint'' ve web konferansı çözümü ''Live Meeting'' gibi pek çok hizmete hiçbir başlangıç yatırımı yapmadan erişebilecek.

Avea Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Akdemir, projenin tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'deki işletmelerin yüzde 99,8'inin KOBİ'lerden oluştuğunu ve bu işletmelerin toplam istihdamın yüzde 76'sını sağladığını ifade ederek, sosyo ekonomik ve sosyo kültürel hayatın tüm dinamiklerinin neredeyse KOBİ'ler tarafından belirlendiğini söyledi.

KOBİ'lerin ayakta kalabilmeleri, büyümeleri ve dünyaya açılmaları için teknolojiden daha yoğun ve etkin yararlanmalarının artık bir şart haline geldiğini vurgulayan Akdemir, 21. yüzyılda verimliliklerinin ve ekonomiye katma değerlerinin artması için KOBİ'lerin teknolojiden daha etkin biçimde yararlanmaları gerektiğini kaydetti. Akdemir, ''Çünkü oyunun kuralları her gün yeniden yazılıyor, değişiyor ve gelişiyor. Artık sadece işinizi iyi yapmanız değil, işinizi iyi ve gelişmelere ayak uydurarak yapmanız gerekiyor'' dedi.

Araştırma sonuçlarının KOBİ'lerin bilişim teknolojilerini kullanma konusunda beklenen düzeyde olmadığını gösterdiğini kaydeden Akdemir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bugün KOBİ'lerimizin sadece yüzde 15'i bilişim teknolojilerini kullanırken, yüzde 59'unun e-postası, yüzde 75'inin ise web sayfası bulunmuyor. Her 3 KOBİ'den biri teknolojiyi nasıl kullanacağını bilmiyor. Yüzde 61'i ise bilişim teknolojilerinin yararlı olduğunu belirtmesine rağmen kullanmıyor.''

Akdemir, bunları bir şikayet babında değil, çözüm isteyen bir sorunu gözler önüne sermek adına paylaştığını, Microsoft ile yaptıkları çalışmayı, şikayet etmek yerine ''bir tuğla daha nasıl koyarız'' diye düşünerek gerçekleştirdiklerini ifade etti.-SIFIR YATIRIM MALİYETİ-Erkan Akdemir, ''Avea olarak Aveaİş çatısı altında topladığımız katma değerli ürün ve hizmetlerimizle, verimlilik sağlayan çözümlerimizle KOBİ'lerimizin bilişim teknolojilerinden daha fazla yararlanmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Yeni projemiz ile KOBİ'lerimiz profesyonel iş deneyimini mobil olarak yaşayabilecek. Üstelik bunu sıfır yatırım maliyeti ile sağlayacaklar'' diye konuştu.

Projeye ilişkin bilgi de veren Akdemir, konuşmasını ''Bazen beklemek yerine sizin gitmeniz gerekiyor. Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde bize düşen sorumluluğun harekete geçerek yerine getirileceğine inanıyoruz. KOBİ'leri teknolojik gelişmelerin içine katmak, Türkiye'yi dünyanın daha çok içine katmak demektir'' şeklinde tamamladı.-TÜRKİYE'DE KİŞİ BAŞINA IT YATIRIMI 109 DOLAR-Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen de Türkiye'nin Brezilya, Rusya, Çin, Hindistan gibi rekabet edebilmesi için gelişmesini farklı bir yere getirmesi gerektiğini, burada KOBİ'lerin çok ciddi bir önemi bulunduğunu ifade ederek, KOBİ'lerin istihdamın yüzde 76'sını karşılamasına karşın ekonomiye katkılarının yüzde 22 gibi çok düşük olduğunu söyledi.

Türkiye'de kişi başına yapılan IT yatırımının 109 dolar, İngiltere'de ise bu rakamın bin 485 dolar olduğunu bildiren Özmen, önümüzdeki yıllarda bütün şirketlerin KOBİ'lere çok ciddi yatırım yapıp KOBİ'leri kuvvetlendirmesi gerekeceğini kaydetti.

KOBİ'lerin kendi içlerinde savaş verirken bilişime yatırım konusu açıldığı zaman korktuğunu savunan Özmen, şöyle devam etti:

''Bugün bir KOBİ olarak bir e-posta sistemi kurmaya kalksanız bunun donanımı, yazılımı pek fazla tutmuyor. Fakat bunu sürdürebilmek için birini işe almanız gerekecek. Bunun devamlı yenilenmesi gerekecek. Neresinden baksanız yılda yaklaşık 50-60 bin dolarlık bir yatırım yapmanız gerekecek. Bu bir KOBİ için çok ciddi bir rakam. Avea ile gerçekleştirdiğimiz bu projede bu ilk yatırım zorunluluğunu tamamen ortadan kaldırıyoruz. Microsoft Türkiye olarak ülkemizdeki 1,8 milyonu aşkın KOBİ'nin verimlilik ve maliyetler ekseninde teknoloji ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz. Avea ile birlikte hayata geçirdiğimiz bu çözüm KOBİ'lerimizin e-posta ihtiyaçlarını bir paket halinde tüm bileşenleriyle karşılıyor.''-BAŞLANGIÇ PAKETİ ÜCRETSİZ, KURUMSAL PRO PAKET 19 LİRA-Avea Kurumsal İş Birimi Kıdemli Direktörü Tunç Taşman ise Türkiye'de 3G abone sayısının geçen yıla göre yaklaşık 2 kat artış gösterdiğini, mobil data kullanımının ise hala AB ortalamasının yarısında olduğunu olduğunu belirterek, bu yıl toplam mobil internet kullanan abone sayısı yüzde 81 artarken, internet kullanım miktarının sadece yüzde 55 artış gösterdiğini kaydetti.

Taşman, günümüzde geniş bant internetin yoğun olarak bireysel ve sosyal medya kullanım amaçlı faydalanılan bir altyapı olduğunu ifade ederek, kurumsal servis portföyünün gelişmesiyle mobil altyapılara olan yatırımın geri dönüşü ve kurumlara sunulacak faydaların da artacağını söyledi.

Avea ve Microsoft Türkiye'nin projesinde 4 paket bulunduğunu, başlangıç paketinin ücretsiz olduğunu belirten Taşman, kullanıcı başına mobil paketin aylık 9 lira, kurumsal paketin aylık 15 lira ve kurumsal pro paketin aylık 19 lira olduğunu bildirdi. Taşman, bir soru üzerine de, ''3,5-4 milyon tane farklı işletmeden oluşan bir kitle var. 3,5-4 milyon işletmeye hitap edebileceğimiz bir hizmet olarak görüyoruz'' dedi.

Verilen bilgiye göre, şirketler ister ''aveamail.com'' ister yeni tanımladıkları 4 farklı e-posta adresini tek bir yerden takip edip Microsoft Exchange 2010 teknolojisi ve güvencesiyle yönetebilecek. Bu servise activesync yazılımı olan her mobil cihazdan erişim sağlanabilecek.