Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

ANKARA (A.A) - 08.12.2010 - Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, imalat sanayii üretiminden sonra, Aralık'ta, aylık ihracatta da rekor beklediklerini bildirdi.

Kanada Uluslararası Ticaret Bakanı Peter Van Loan'ın ziyareti sırasında, basın mensuplarının Ekim ayı sanayi üretim endeksi ile değerlendirmesinin sorulması üzerine Bakan Çağlayan, sanayi üretiminin 2005 yılından bugüne kadar tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığına işaret ederek, ''Son derece önemli bir başarıdır. Sanayi üretimi Ekim'de 128,9 puana ulaştı. Ondan önceki en yüksek seviye Kasım 2007'de 126,3 olarak gerçekleşmişti'' dedi.

Özellikle imalat sanayiindeki üretim endeksinin de bugüne kadar olan en yüksek seviyeyi gösterdiğine işaret eden Bakan Çağlayan, bu sektördeki en yüksek artışın da yüzde 31,9 ile motorlu kara taşıtlarında gerçekleştiğini hatırlatarak, ''Bu son derece önemli, çünkü Türkiye'nin ihracatının da motorundan bahsediyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'nin Ekim ayı sanayi üretimindeki artışı diğer ülkelerle karşılaştıran Çağlayan; şöyle devam etti:

''BRIC ülkelerine baktığımızda, Brezilya'daki üretim artışı yüzde 2,1. Bizde, geçen yıla göre yüzde 9,8 artış oldu. Rusya'da yüzde 6,6, Hindistan'da yüzde 4,4, Çin'de yüzde 13,3 büyüme kaydedildi. Bu da aslında Türkiye'nin büyümesinin önemli bir göstergesi. ABD'de bu oran yüzde 5,3, Almanya'da yüzde 7,9 düzeyinde. Türkiye'yi de dahil edersek, BRIC ülkeleri içinde, Çin ve Türkiye, dünyada çok önemli bir üretim endeksine sahip oldular.''

''İhracatın, üretim endeksi ve kapasite kullanım oranları göstergelerinin öncüsü, her ay açıklanan ihracat verilerinin, sanayi üretimindeki artışın da habercisi olduğunu'' belirten Bakan Çağlayan, ''Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan bellidir. Çarşamba ihracatsa, sanayi üretim endeksi perşembe'dir. Sanayi üretimi ile ihracat rakamları arasında yüzde 73 bir doğruluk ilişkisi var'' dedi.

İhracata yönelik üretimin, sanayi üretiminin önemli bölümün oluşturduğunu, ihracattaki artışın da sanayi üretimini yukarıya çektiğini, ihracatın yüzde 80'inin sanayi ürünü olduğunu, otomotiv sektörünün de önemli yer tuttuğunu anlatan Çağlayan, otomotiv sektöründeki ihracatın yıl başından 7 Aralık'a kadar olan dönemde yüzde 16,7 artarak 16 milyar doların üzerine çıktığını söyledi.

TİM'in Kasım ayı ihracat kayıt rakamını 9 milyar 450 milyon dolar olarak açıkladığını hatırlatan Bakan Çağlayan, 1-7 Aralık itibariyle ihracatın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46,7, otomotiv sektörünün ihracatının ise yüzde 52,8 arttığını açıkladı.

Türkiye'nin yıllık ihracatının, 7 Aralık akşamı itibariyle 105 milyar dolara ulaştığını bildiren Çağlayan, şöyle devam etti:

''Geri kalan 20 gün içinde yapılacak ihracat ile Orta Vadeli Plan'da öngörülen 111,7 milyar dolarlık hedefi rahat aşacağımız görülüyor. Geçen yıl Aralık'ta ihracat 10 milyar dolardı. Şu andaki gidişat, bu ay sonundaki ihracatın 12 milyar dolara yaklaşacağını gösteriyor. Bu son derece önemli bir rakamdır ve bu son yılların önemli bir rekoru olacaktır. Şu andaki gidişat, ihracatın aylık 11 milyar doları aşacağı 12 milyar dolara yaklaşacağı şeklindedir. Bunu gerçekleştirirsek, ihracatımız, yıl sonu hedefini geçecek, 112-113 milyar dolara oturacaktır.''

Türkiye'nin, hükümetin aldığı tedbirler sonucunda 2010 yılı itibariyle kriz öncesi rakamlara geldiğini vurgulayan Çağlayan, imalat sanayiindeki artışın sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi, ihracatın sürdürülebilir bir şekilde artırılması için çalıştıklarını belirtti ve ''Sanayi üretimi, ihracat ve istihdamdaki pozitif gelişmeler, Türkiye'nin, özellikle dünyadaki yarıştaki ciddiyetini koruyan ve sürekli öne geçme durumunda olan bir ülke konumunda olduğunu ortaya koymaktadır'' dedi.