Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Nadir metal ihracatında bir süredir beklenilen düşük kota uygulaması uygulamaya girdi. Çin, nadir metal ihracının ilk yarısının kotasını yüzde 35'e çekti. Bu kota daraltmasının Çin'in ticari ilişkilerinde yeni gerginlikler yaratabileceği düşünülürken, nadir metal ithalatçısı ülkeler, önümüzdeki seneki daha büyük kesintiler konusuna şimdiden kafa yormaya başladı.

Dünyanın bilinen nadir metal ihracatının yüzde 97'sinin Çin tarafından yapılması sebebiyle dünya, televizyon ve bilgisayar monitörü gibi elektronik cihazların üretiminde hayati önemde olan nadir metaller konusunda Çin'e bağımlı olmak durumunda kalıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin ise nadir metal kaynağı bulunmasına rağmen, çıkarılmasındaki yüksek maliyet ve önceki fabrikaların aldığı çevre cezaları sebebiyle, birçok maden şirketi kapatılmıştı.

Pekin yönetimi bu denli stratejik olan nadir metallerin ihracatını 2011'de yüzde 11 azaltacağını duyurdu. Çin'in ihracatı azaltacağının açıklanmasıyla, yakında nadir metal aramaya başlayacak iki Avustralya şirketinin hisseleri yüzde 10 yükseldi.

Amerika Birleşik Devletleri geçen hafta, Çin'in nadir metal üretimine getirdiği sınırlamalardan rahatsız olduğunu dile getirmiş, Pekin'i Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayet edebileceğinin sinyalini vermişti.

Ancak Çin, nadir metal arzında ciddi bir kesintiye gitmeme sözü vermiş olmasına rağmen, ABD müttefikleri, Çin'in nadir metalleri siyasi konularda istediğini elde etmek için bir koz gibi kullanma ihtimalinden de rahatsız.

Çin, Eylül ayında, Japonya ile arasındaki bir sınır anlaşmazlığı nedeniyle bu ülkeye nadir metal satışını kısa bir süre durdurmuştu.