Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Japonya’nın en yüksek tirajlı ekonomi gazetesi Nikkei'ye konuştu.

Ali Babacan, Merkez Bankası'nın politika faizinin, kısa vadeli sermayenin girişini kolaylaştırmayacak kadar düşük, aynı zamanda iç talepte aşırı ısınmaya neden olmayacak kadar yüksek olması gerektiğine işaret etti.

''Para biriminin değerlenmesinin ihracat üzerindeki etkisi fazla değil, ithalat üzerindeki etkisi ise büyük'' diye konuştu.

Merkez Bankası'nın faiz indirimlerini desteklediğine vurgu yapan Babacan, “Türkiye'de sermayenin serbest dolaşımını destekliyor ve uzun vadeli yatırımları artırıyoruz” açıklamasında bulundu.

Ülkenin etrafına duvarlar örmeye benzeyen önlemleri almaya niyetli olmadığını ifade eden Ali Babacan, ''biz kısa dönemli sermaye giriş çıkışlarının etkilerinden şirketlerimizi koruyacağız. Şu ana kadar da önlemler almış durumdayız ve gerekli görülürse, ek önlemler de alabiliriz'' dedi.

Türkiye ekonomisiyle ilgili olarak varlık balonu ya da enflasyon endişelerinin bulunmadığına işaret eden babacan, ülke ekonomisinin 2011-2013 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 5 büyüyeceği tahmininde bulundu.

Babacan, Türkiye'nin enerji talebinin yaklaşık yüzde 75'inin ithalata bağımlı olduğunu söyleyerek, "2023 yılına kadar en az 3 santral istiyoruz" dedi.