Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

WASHINGTON (A.A) - 27.01.2011 - ABD yönetimi, Mısır hükümetinin kendisine yönelik kitlesel sokak gösterilerine rağmen "istikrarlı" olduğunu düşündüğünü bildirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, gazetecilere yaptığı açıklamada ABD'nin, Mısır hükümetinin "istikrara" sahip olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Gibbs ayrıca, göstericilerin şiddete başvurmama yükümlülüğü olduğunu ifade ederek, Başkan Barack Obama'nın da Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i sık sık siyasi reformlara girişmesi için cesaretlendirdiğini belirtti.

Robert Gibbs, Mübarek'i ABD'nin yakın ve önemli bir ortağı olarak niteledi ve Washington'ın Mısır'da taraf tutmadığını ifade etti.

Amerikan AP ajansı Beyaz Saray'ın açıklamasını, Washington yönetiminin, "Mısır'da hükümet karşıtı gösterilerin Hüsnü Mübarek'in vatandaşlarını dinleme konusundaki istekliliğini göstermesi ve 'gerekli' reformları yapması için fırsat olduğunu" düşündüğü şeklinde duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Mısır'da gösterilere rağmen hükümetin "sağlam" olduğunu söylemişti.

Mısır'da üçüncü gününe giren, gıda fiyatlarının yüksekliği, yoksulluk ve yolsuzluğa karşı tepkilerle başlayan ve 30 yıllık Mübarek yönetimine karşı protestolara da dönüşen gösteriler üzerine, iktidar partisi bugün diyaloğa hazır olduğunu açıklarken siyasi değişiklikler konusunda bir tavizden bahsetmemişti.