Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Almanya Parlementosu, AB kurtarma fonuna ilişkin değişiklikleri gözden geçiriyor. Berlin Hükümeti, krizin başından bu yana “uzlaşılması zor” bir tablo izliyor.

Euro Bölgesi liderlerinin bazıları, AB ülkelerinin de tahvil alımı yapabilmesini talep ediyor. Kurtarma fonuna eklenmesi istenen diğer bir değişiklik ise, sorunlu ülkelere kendi borçlarını geri alma hakkı tanınması. Ancak Almanya, bir kez daha bu değişiklikler karşısında sert bir tutum izleyecek gibi görünüyor.

Alman liderler, önergeyi, Brüksel'deki AB zirvesi öncesinde sunacak. Parlamento üyeleri, Almanya'nın yetkililerinin artırılması ve güçlendirilmesini savundu. Berlin Hükümeti'nin istekleri arasında, Euro Bölgesi ülkelerinin vergilerinin artırılması da bulunuyor.

Almanya'nın sunacağı önergede, Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması'nın, kalıcı bir mekanizma olarak da 2013'ten itibaren uygulanması isteniyor.

Önergede aynı zamanda Avrupa İstikrar Mekanizması'nın, kurtarma paketinden yararlanmış ülkelerin şartlarının değiştirilmesi gibi "özel düzenlemelere" gitmesine karşı çıkılıyor.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde konuşan Angela Merkel, Yunanistan'ın borçlarını geri ödeme süresinin uzatılabileceğini söylemişti.