Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

El Arabiya televizyonu, Kaddafi'nin dün yandaşlarına seslenerek  halka “savaşı kazanacağız” çağrısında bulunduğu karargahına, hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu.  Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı birliklerin ise Ecdebiye kentine dayandığı belirtildi.

Öte yandan NATO'daki komuta anlaşmazlığı ise devam ediyor.

Diplomatik kaynaklar, NATO büyükelçilerinin, günlerdir devam eden toplantılarının  sonuç vermediğini ve müzakerelerin muhtemelen bugün yeni toplantılarla devam edeceğini açıkladı.

Libya saldırısını ilk başlatan Fransa, nato'nun komuta-kontrol kapasitesinden ve çok uluslu misyonları yürütme yeteneğinden faydalanılırken, siyasi kararları Paris-Londra öncülüğünde uluslararası koalisyonun almasını istiyor.

Türkiye ise NATO'nun Libya'daki görev alanının uluslararası hukuka uygun belirlenmesini ve ilgili bm kararlarının ötesine geçilmemesini talep ediyor. Türkiye, Libya'ya silah ambargosu çervesınde harekete geçti.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Libya'daki operasyonla ilgili olarak, Türkiye'den 2 geminin Libya'da olduğunu, diğer 2 gemiyle denizaltının da hazırlıklarını tamamlayarak yola çıktıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu son olarak NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile telefonla görüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton ise Libya lideri Muammer Kaddafi'den iktidarı bırakmasını istedi.

Clinton, Libya hükümetinin ateşkes ilan etmek, kentlerden güçlerini çekmek ve Kaddafi'nin yer almayacağı bir geçişe hazırlanmak suretiyle "doğru kararları vermesi gerektiğini" belirtti.