Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

'İSTANBUL (A.A) - 08.04.2011 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Şubat ayı sanayi üretim endeksinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 arttığını belirterek, ''Bunlar artık Türkiye gibi büyüme potansiyeli olan bir ülke için normal karşılanması gereken gelişmeler. Önemli olan bir yıl çok yüksek oranda büyümek değil, sürdürülebilir bir büyüme tablosu oluşturmaktır'' dedi.

Deniz Ticaret Odası (DTO) meclis toplantısında konuşan Ergün, 2010 Mayıs'ında yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararıyla gemi inşa ve gemi işletmeciliği alanında faaliyet gösteren işletmelerin de Hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefaletinden yararlanmaya başladığını anımsattı.

Mart sonuna kadar denizcilik sektöründe faaliyet gösteren 7 işletmenin 10 talebi için, 143 milyon lira değerinde bir kredi hacmi oluştuğunu dile getiren Ergün, bu sistemle, 2010 yılında denizcilik sektörüne sağlanan kredinin, toplam kredinin yüzde 25'ine eşit olduğunu anlattı.

Bakan Ergün, 2003 yılında 37 tersane varken, 2010 sonunda tersane sayısının 70'e ulaştığını, 56 tersanenin de inşaatının devam ettiğini söyledi.

Türkiye'nin, ekonomik olarak son derece başarılı bir dönemden geçtiğini, gelecek adına umutların her geçen gün biraz daha arttığını ifade eden Ergün, tüm dünyayı derinden etkileyen küresel krizi Türkiye'nin, dünyada en iyi yöneten ve bu krizden en az etkilenen ülkelerden biri olmayı başardığını belirtti.

Ergün, geçen hafta açıklanan büyüme rakamlarının, ekonominin dinamiklerinin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, ''2010 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 8,9 oranında büyüme yaşadık ve kişi başına düşen milli gelirimizi yeniden 10 bin doların üzerine çıkardık. İlk üç çeyrekte belki baz etkisi vardı, ancak son çeyrekteki yüzde 9,2'lik büyüme, gerçekten de çok önemlidir. Son çeyrekte büyümenin üzerine büyüme geldi. Bu gerçekten dikkatle takip edilmesi gereken bir büyüme'' dedi.

Bu yılın ilk aylarına ait, sanayi üretim endeksi, kapasite kullanım oranı, otomobil satışları veya ihracat gibi rakamlara bakıldığında ekonomideki canlılığın güçlü bir biçimde devam ettiğini dile getiren Ergün, şunları kaydetti:

''Mesela bugün açıklanan Şubat ayı sanayi üretim endeksine baktığımızda, endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 oranında arttığını görüyoruz. Biz bu gelişmeleri abartılı bir sevinçle karşılama yanlısı değiliz; zira bunlar artık Türkiye gibi büyüme potansiyeli olan bir ülke için normal karşılanması gereken gelişmeler.

Türkiye artık, G-20 üyesi olan ve dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmayı hedefleyen bir ülkedir. Burada bir hususun da altını çizmek istiyorum: Önemli olan bir yıl çok yüksek büyümek değil, sürdürülebilir bir büyüme tablosu oluşturmaktır. Biz ekonomi politikalarını bu hedefe uygun olarak kurguluyor, güven ve istikrar ortamını korumaya büyük önem veriyoruz.''-TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTU-Bakan Ergün, 2 ay sonra, Türkiye'nin geleceğini yakından ilgilendiren bir genel seçim yaşanacağını hatırlatarak, uzun yıllardan sonra, Meclis'in normal süresini doldurduktan sonra bir seçim yapıyor olmasının bile Türkiye'nin geldiği seviyeyi gösterdiğini belirtti.

Seçim dönemlerinde ''vaatlerin havada uçuştuğunu'' belirten Ergün, ''Biz hükümet olarak önceki seçim dönemlerinde olduğu gibi ekonominin seçim atmosferinden zarar görmesine izin vermedik ve bundan sonra da asla izin vermeyeceğiz. Bunları yapmak için, bütçe dengelerini koruduk ve koruyacağız, geleceğe dönük sözlerimizde uçuk kaçık ve ayağı yere basmayan söylemlere girmeyeceğiz'' diye konuştu.

Bakan Ergün, ''Bu seçimden sonra ben Türkiye'nin kredi notunun 'Güvenli Yatırım Yapılabilir Ülke' seviyesine ulaşacağına inanıyorum'' dedi.

Denizcilik sektörünün strateji belgesinde yer almamasının daha sonra yer almayacağı anlamına gelmediğini, strateji belgesinin esnek bir yapıda bulunduğunu belirten Ergün, 2023 hedeflerine denizcilik sektörünün görmezden gelinerek ulaşılamayacağını söyledi.

Ergün, hedefler doğrultusunda yapılacak strateji çalışmasının denizcilik sektörü ile birlikte hayata geçirilebileceğini sözlerine ekledi.