Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Toplum Destekli Polis ekipleri tarafından gidilen 100 evdeki vatandaşlardan, 86'sı sahte aile hekimi kılığındaki sivil polislere inanarak kendilerine 'tansiyon ilacı' diye verilen şekeri bile tereddüt etmeden yuttu.

Son zamanlarda aile hekimliğini kullanarak artan hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarının önüne geçebilmek ve vatandaşların dikkatini çekebilmek için Şahinbey ve Şehitkamil İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı toplum destekli büro amirliğine bağlı sivil ekipler, sahte aile hekimliği uygulaması yaparak kapı kapı dolaştı.

Önce gizli kamerayla evleri dolaşarak kendilerini aile hekimi olarak tanıtan polisler, daha sonra vatandaşların duyarlılığını ölçmek için 'tansiyon ilacı' diye şeker verdi.

Aile hekimi kılığındaki sivil polislerin verdiği şekeri tereddüt etmeden yutan vatandaşlar tüm tedavileri de kabul etti.

Yapılan uygulama kapsamında 100 evdeki vatandaşlardan yüzde 86'sı söylenenlere inandığı ve tedavileri kabul ettiği, geriye kalan 14 evdeki vatandaşların ise durumdan şüphelenerek polisi aradığı belirtildi.

Uygulama sonunda tekrar kapı kapı dolaşarak, kendilerinin aile hekimi olmadığını itiraf eden polisler kimliklerini gösterince, vatandaşlar şaşkınlık yaşadı.

''Herkese inanmayın'' diyen toplum destekli polis ekipleri, kendilerini aile hekimi olarak tanıtan şahısların mutlaka kimliklerinin kontrol edilmesini ve verilen ilaç gibi maddelerin hemen kullanılmamasını önerdi.