Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

(A.A) - Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık şirketi Grant Thornton tarafından 39 ülkede gerçekleştirilen ''Kadın Yöneticiler'' araştırması sonuçlandı.

Kadınların şirketlerin üst kademelerinde görev alma oranlarına ışık tutmayı amaçlayan araştırmaya 39 ülkeden 11 bin firma katıldı. Tayland'ın yüzde 45 kadın yönetici istihdamı ile lider olduğu araştırmada, Uzak Doğu ülkeleri öne çıktı. Tayland'ın ardından yüzde 40 ile Gürcistan, yüzde 36 ile Rusya'nın yer aldığı sıralamada yüzde 35'erlik oranla Hong Kong ve Filipinler bulunuyor.

Kadın yönetici istihdamında dünya ortalaması olan yüzde 20'nin 5 puan üzerine çıkan Türkiye, İngiltere, Fransa ve Almanya'yı geride bıraktı.

Dünya ortalamasını yakalayan ve üstüne çıkan ülke sayısı 27 olurken 12 ülke de sınırın altında kaldı. Yüzde 25'lik oranla ortalamanın üzerinde kalmayı başaran Türkiye'yi, yüzde 24 ile Brezilya, yüzde 23'erlik oranlarla Vietnam, İngiltere ve Ermenistan, yüzde 22'lik oranlarla İspanya ve İtalya ve yüzde 21'lik oranla Fransa takip etti.

Araştırma sonuçlarına göre Japonya, yüzde 8'le şirketlerinde kadın yöneticiye en az söz veren ülke konumunu, Birleşik Arap Emirlikleri ile paylaştı.

Global olarak ele alındığında ise araştırma, şirketlerin yüzde 8'inde kadın üst yönetici (CEO) olduğunu ortaya çıkardı. Bu kategoride lider yine Tayland oldu.

Grant Thornton Türkiye Başkanı Aykut Halit, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye'nin dünya ortalamasının üzerine çıkmasının sevindirici olduğunu belirterek, dünya ortalamasında 2009 yılına göre yaşanan düşüşün en kısa zamanda yerini gerçek bir artışa bırakmasını umduğunu dile getirdi.