Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Altın ve gümüş son günlerde değer kaybediyor. Ancak Barclays Capital'in teknik analisti Lynnden Branigan, gümüşün yüzde 18 oranındaki sert düşüşüne rağmen altının daha cesur bir seyir izleyeceğini öngörüyor. Branigan, altının ons fiyatının önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde 1,800 doları hedeflediğini belirtti.

2008'in sonundan bu yana spot altındaki düşük ve yüksek noktaları birbirine bağlayan trend çizgisi, her yukarı yönlü hareketin zaman aralığının 4 ila 10 aylık periyotlarla devam ettiğine dikkat çekiliyor.

Periyotlardaki kırılmaları gösteren 2 yıllık grafiğe göre, altın kırılma dönemlerinden her zaman en az yüzde 37 artışla geri sıçrama yaptı. Bu sebeple altındaki bir sonraki zirvenin 2012'nin ilk çeyreğinde gerçekleşmesi bekleniyor.

2 Mayıs'ta 1,577.57 doları gören spot altın, bu haftaki kayıplarını şimdilik yüzde 2.9'la sınırlandırarak 1,517.70 dolardan işlem gördü. Altın ise 25 Nisan'da 49.79 dolar seviyesinden kaydettiği rekordan yüzde 21 düşerek 39.1038 dolara geriledi. Gümüşteki sert kayıpta en çok Comex'in marj karşılıklarını yükseltmesi etkili oldu.

Bunun yatırımcı duyarlılığının işlem hacmine etkisini gösterdiğini belirten Branigan, gümüşte long pozisyon alanlardan, altındakilere kıyasla çok daha endişeli olduğuna dikkat çekti.

Comex Borsasının sahibi CME Group Ltd., gümüş vadelilerinin başlangıç teminatlarını bugünkü kapanıştan itibaren 18,900 dolara, 9 Mayıs'tan sonra da 21,600 dolara çıkaracağını duyurdu. Bu oran şu anda kontrat başına 16,200 dolarda seyrederken, bir önceki sene ise 4,250 dolardı.

Gümüş, bu yılın başından Nisan sonuna kadar yüzde 55 oranında ralli yaparak, Standard&Poor's GSCI Endeksi'ndeki 24 ham madde arasında en iyi performansı gösterdi. Altın ise bu yıl yüzde 6.8 değerlendi.

Branigan, gümüşteki her düşüşün altına çok daha düşük etki edeceğini, altının yükselişin in kalıcı olduğunu söyledi.