Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

 Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ''İzmir'in 2023 ihracat hedefinde aslan payını ortaya koyacağından endişesinin olmadığını'' söyledi.

Ege Genç İşadamları Derneği üyeleriyle Swissotel Grand Efes'te düzenlenen toplantıda bir araya gelen Çağlayan, dış ticarette Türkiye'de ilk defa 12 yıllık bir projeksiyon yapıldığını, Türkiye'nin ihracatta bir eşiği aştığını ve ''şampiyonlar ligine girdiğini'' söyledi.

İhracatta bu yıl sonu itibarıyla 132 milyar doları geçerek yeni bir rekor kırılacağını belirten Çağlayan, ihracat odaklı büyüme strateji belirlediklerini, AB konusunda Türkiye'nin günü geldiğinde üye olup olmadığını kendisinin karar vereceğini ifade etti.

Cumhuriyetin 100. yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefinde İzmir'in büyük öneminin bulunduğunu, bu kapsamda İzmir'de kurulacak Ege Limanı'nın dünyanın en büyük 10 limanı arasında yer aldığını söyleyen Çağlayan, ''İzmir'in bu hedefte aslan payını ortaya koyacağından hiç endişem yok. Üretim ve ihracattaki tecrübesi, altyapısı ve yabancı yatırımcılar için çekim merkezi olması bu inancımızı doğruluyor'' dedi.

EXPO'ya Ankara'nın da aday adayı olması nedeniyle tercihini bir Ankaralı olarak Ankara'dan yana kullandığını, ancak İzmir'in adaylığının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilmesi sonrası bu adaylığı sonuna kadar destekleyeceğini ifade eden Çağlayan, ''İzmir'in adaylığı milli bir mesele, elimden gelen desteği vereceğim'' diye konuştu.

Cari açık sorununun aşırı değerli TL'nin bir sonucu olduğunu, kendisinin faiz politikaları nedeniyle Merkez Bankası Para Politikası Kurulunu eleştirirken bazı kesimlerin kendisine, ''Senin de gücün onlara yetiyor, vur abalıya'' dediğini ifade eden Çağlayan, ''TL'nin hangi seviyeye geleceğini faiz belirliyor. Kime söyleyeyim? TL'nin aşırı değerlenmesinin ithalatı aşırı patlatacağını söyledim'' değerlendirmesinde bulundu.