Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisse senetleri, kimya şirketleri ve yenilenebilir enerji şirketlerine gelen alımların etkisiyle alış ağırlıklı seyrediyor. Stoxx Europe 600 Endeksi, dört hafta ard arda aşağı yönde hareket ettikten sonra, bugün bu seyrini durdurdu. Asya hisse senetleri ise fazla bir değişiklik göstermedi.

Dünyanın en büyük kimyasal madde üreticisi BASF AG yüzde 1.8 yükseldi. Almanya'nın 2022 yılını nükleer reaktörlerin kapatılması için son yıl olarak belirlemesinin ardından, Renewable Energy Corp. ASA ve Vestas Wind Systems A/S hisseleri yüzde 2.5'in üzerinde arttı. Alpha Bank SA, Atina'daki işlemlerde, IMF'nin Yunanistan'ın mali hedeflerini tutturup tutturmadığını gözden geçirmesi ile birlikte değer kaybetti.

Gösterge endeks Stoxx 600 yüzde 0.1 yükselerek, Londra saati ile 12:52'de 279.32 puana çıktı. Endekste, düşen iki hisse akrşılığı üç hisse değer kazandı. İşlem hacmi ise, ABD ve İngiltere piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olmasından dolayı, normalin altında kaldı. MSCI Asya Pasifik Endeksi fazla değişiklik göstermezken, Haziran vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu.

Yunanistan'ın borçlarını yeniden yapılandıracağı şeklinde spekülasyonlar ve bölgedeki diğer ekonomilerin kötüleşmekte olduğu yolunda spekülasyonlar, Avrupa hisse senetleri üzerinde, Şubat ayından beri baskı oluşturuyor. Stoxx 600 Endeksi, 17 Şubat'ta bu yılın zirvesini görmesinin ardından yüzde 4.2 geriledi.

Swisscanto Asset Management'ın Zürih ofisinden Peter Braendle, "Borç sorunları tekrar tekrar ortaya çıkıyor, ancak insanlar süregeşlen bu sorunlara alışıyor" dedi ve "Değerlemelerden dolayı, Avrupa hisse senetleri konusunda olumlu düşünüyoruz ve Avrpa'daki posizyonlarımızı diğer piyasalara oranla artırıyoruz" şeklinde görüş bildirdi.