Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'nin en büyük ham petrol aktarma merkezi Keystone boru hattındaki sızıntı nedeniyle vanaların kapatılmasının ardından bir yıl içindeki en büyük aylık kaybını yarıda kesen petrol yükselişini New York'ta ikinci gününe taşıdı.

TransCanada Corp'un Alberta'dan New York'ta işlem gören petrol stoğunun olduğu Cushing'e giden hattı kapatması ile petrol vadelileri yüzde 0.9 kadar tırmandı. Petrol fiyatları ayrıca dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'deki Tüketici Güveninin 3 ayın yükseğine çıkması spekülasyonu ile de arttı.

"Düzeltmenin bitmesi ile piyasa iştirakçileri boğa faktörlerinden ziyade ayı faktörlerini kolluyorlar" diyen Tokyo merkezli Astmax'ın emtia fon yöneticisi Tetsu Emori, "Arzlar üstünde etkili olmasa bile piyasa bu yüzden bu nevi haberlere odaklanıyor." yorumunda bulundu.

NYMEX'te işlem gören temmuz teslimli ham petrolün varili 86 sent artarak 101.45 dolar olurken Singapur'da ise 11.29'da 101.15 dolardan işlem gördü. 8 ayın yükseliş trendini bölen vadeliler bu ay yüzde 11 aşağı yönlü seyir izlediler.