Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Vienna toplantısında bu hafta buluşacak olan OPEC'in üretim kotasını sabit tutacağı spekülasyonunun ABD talebini düşüreceği işaretleriyle petrol New York'ta iki haftanın düşüğüne geriledi.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın geçtiğimiz işsizlik verilerinin bu yılın en yükseğine tırmandığını açıklamasının ardından petrol vadelileri önceki kazançlarını eritti. Bloomberg'in araştırmasına göre OPEC'in 8 haziranda gerçekleştireceği toplantısında hedeflerinde bir değişiklik yapması beklenmiyor. Yemen'deki ayaklanmadan dolayı Ortadoğu'daki arzın sekteye uğrayabileceği endişesi ile fiyatlar daha önce çıkışa geçmişti.

"Buradaki en büyük endişe küresel ekonominin koşullarında neler olduğu." diyen Commodity Broking Services Pty yöneticisi Jonathan Barratt, "OPEC toplantısı yaklaşırken petrolle ilgili çok fazla beklenti içinde değilim." yorumunda bulundu.

NYMEX'te elektronik işlemlerdeki temmuz teslimli ham petrolün varili Sidney'de 13.42 itibarı ile 8 sent kayıpla 100.14 dolara geriledi. Petrol vadelileri daha önce 46 sent kadar yükselişle 100.68 dolara yükselmişti.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'nda işlem gören temmuz teslimli brent petrolün varili 3 haziran tarihinde 30 sent değer kazandıktan sonra 43 sent kayıpla 115.41 dolara geriledi.  Fiyatlar bir yıl öncesine göre yüzde 60 değer kazandı.