Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Ortadoğu'daki karışıklıklar, küresel ekonomideki toparlanmanın yavaşlaması ve ham petrol üretiminin artırılıp artırılmayacağı tartışmaları arasında yarın Avusturya'nın başkenti Viyana'da toplanıyor.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan liderliğindeki Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkelerin yavaşlayan küresel ekonomideki toparlanmaya destek vermek amacıyla fiyatları aşağı çekmek için petrol üretiminin artırılmasını savunması, buna karşın OPEC'in iki numaralı üreticisi İran'ın ve Venezuela'nın üretim artışına karşı çıkması bekleniyor.

İran'ın OPEC temsilcisi Muhammed Ali Hatibi, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, küresel petrol stoklarının zaten yüksek olduğunu belirterek, ''OPEC'in petrol üretimini artırmasına ihtiyaç yok'' dedi.

OPEC üretiminin üçte birini karşılayan Suudi Arabistan ile Kuveyt ve BAE, ham petrolün varil fiyatının 70 ve 80 dolar aralığında olması gerektiğini düşünüyor.

Piyasa uzmanları petrol üretimindeki artışın fiyatlar üzerinde önemli oranda aşağı yönlü baskıya yol açacağını, Suudi Arabistan'ın petrol üretimini yükseltmesi halinde ABD ham petrolün varil fiyatının 91 dolar seviyesine inebileceğini söylediler.

Irak Petrol Bakanı Abdül Kerim Elaibi ise ''petrolün varil fiyatının 100 ve 120 dolar arasında olmasının kabul edilebilir olduğunu'' savundu.

Bu arada İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi, Suudi Arabistan'ın petrol fiyatlarını ABD, Avrupa ve Çin gibi tüketiciler için daha tatminkar seviyelere çekmek amacıyla petrol üretimini sessiz sedasız artırdığını yazdı.

Suudi Arabistan'ın geçen ay petrol üretimini günlük 200 bin varil artırdığı ve bu ay da günlük 200 bin ila 300 bin varil artıracağı, böylece bu ülkenin günlük petrol üretiminin 2008 yılının ortasından bu yana ilk kez 9 milyon varilin üzerine çıkacağı belirtildi. Riyad yönetimi, Libya'daki iç savaş nedeniyle kaybolan petrol üretiminin bir kısmını karşılamak için bu yıl başında tek taraflı hareket ederek petrol üretimini artırmıştı.

OPEC'in küresel finansal kriz sırasında petrol fiyatlarındaki düşüşün önüne geçmek için üretimini kesmesi nedeniyle Suudi Arabistan'ın petrol üretimi Şubat 2009'da günlük 8 milyon varil seviyesiyle beş yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Küresel petrol üretiminin yüzde 40'ını karşılayan OPEC, Viyana'daki toplantıda dört yılda üretim kotasında ilk kez artışa gitmeyi planlıyor.

Öte yandan uluslararası piyasalarda ABD ham petrolünün varil fiyatı 99 doların altında ve Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 114 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Asya'daki işlemlerde ABD ham petrolünün varil fiyatı temmuz ayı teslimi düne göre 72 sent düşerek 98,30 dolardan satılıyor. ABD ham petrolünün varil fiyatı dün 99,01 dolardan kapanmıştı.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı temmuz ayı teslimi de düne göre 5 sent düşerek 114,53 dolar oldu.